• 2006-12-01

Arka Wilkonia

Wystawa „Arka Wilkonia” prezentowana w grudniu i styczniu w warszawskiej Zachęcie zbiega się z jubileuszem 50-lecia twórczości jej autora. Józef Wilkoń urodził się w 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom w 1954 roku) i malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 1955 w pracowni prof. Adama Marczyńskiego). W 1957 artysta rozpoczął współpracę z wydawnictwem „Nasza Księgarnia”. W tym samym roku jego ilustracje do Gołębi warszawskich K. I. Gałczyńskiego nagrodzono złotym medalem na Międzynarodowych Targach Książki w Lipsku. Dzisiaj w bogatym dorobku artysty znajduje się blisko 200 książek wydanych w Polsce i za granicą, głównie we Francji,  Szwajcarii, Niemczech i Japonii.
Józef Wilkoń jest znany i ceniony przede wszystkim jako ilustrator,  jednak od połowy 90. lat znaczące miejsce w jego twórczości zajmują malarstwo i rzeźba. Wystawa w Zachęcie ma na celu prezentację tej właśnie części zainteresowań artysty. Obok najważniejszych ilustracji książkowych w dorobku artysty, zaprezentowane zostaną nieprzeznaczone do druku rysunki wykonane w technikach wodnych oraz wybrane rzeźby z polichromowanego drewna i metalu, począwszy od małych form (ryb i ptaków), powstałych w połowie lat 90., po najnowsze, niepokazywane dotąd prace – duże figury zwierząt. Tytułowe dzieło – monumentalną Arkę – artysta wykonał specjalnie na wystawę w Zachęcie.
Tytuł wystawy odsyła nas do biblijnej opowieści o Arce Noego. Przywołuje metaforę Arki jako wspólnoty uczłowieczonych zwierząt, która rządzi się prawami opartymi na miłości, jako dowodu na przymierze twórcy ze światem przyrody. Dzięki niej odkrywamy zmysłowe piękno ukryte w najbardziej naturalnym z materiałów – drewnie. Arka to także sposób na ocalenie dziecięcej wyobraźni i nieprzystającej do naszych czasów wrażliwości.
Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog w wersji polsko-angielskiej z tekstami Andrzeja Mencwela, Piotra Szuberta, zawierający także rozmowę Joanny Olech z artystą i kalendarium. Katalog zaprojektowała Grażyna Lange.
 
kurator   Joanna Egit-Pużyńska
projekt ekspozycji  Andrzej Stroka

9.12. 2006 – 21.01. 2007 Galerii Zachęta

Dodaj komentarz