• 2006-11-22

X Międzynarodowy Festiwal Filmowy Off Cinema

Dzisiaj w Poznaniu stratuje X Międzynarodowy Festiwal Filmowy Off Cinema. Formuła festiwalu od początku zakładała prezentowanie w jednym konkursie filmów amatorów, studentów szkół filmowych i niezależnych zawodowców i to zarówno z Polski jak i z zagranicy. Jako festiwal tego typu Off Cinema należy do najstarszych w kraju. Prezentowane są na nim filmy z różnych rodzajów i gatunków filmowych – obok jednominutowych, są filmy pełnometrażowe, a z dokumentami sąsiadują animacje.
W tym roku w 14 prezentacjach konkursowych pokzane zostaną 62 filmy z Polski, Niemiec, Holandii i Finlandii. Filmy oceni jury pod kierownictwem Magdaleny Piekorz, autorka słynnych „Pręg”, nagrodzonych Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

offcinema_485

Pokazom konkursowym towarzyszyć będą liczne pokazy specjalne i spotkania, wykłady i prelekcje. Znajdą się na nich filmy członków jury, filmy z dorobku Amatorskiego Klubu Filmowego AWA, który w tym roku obchodzi swoje 35-lecie istnienia, pokażemy wszystkie filmy nagrodzone Złotymi Zamkami w czasie poprzednich dziewięciu edycji festiwalu, filmy krótkometrażowe zrealizowane przez młodych reżyserów zrzeszonych w Kole Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a także etiudy szkolne mistrzów polskiego kina, udostępnione dzięki uprzejmości JM Rektora PWSFTviT w Łodzi. Prawdziwą rewelacją pokazów towarzyszących będą seanse najciekawszych filmów krótkometrażowych ze świata. Będzie tu można obejrzeć obrazy prezentowane na festiwalu w Cottbus, filmy krótkometrażowe udostępnione przez Future Shorts. Niezwykłym wydarzeniem będzie premierowy pokaz filmu węgierskiej reżyserki Diany Groo, który przyjedzie do Poznania, żeby spotkać się z publicznością a także zaprezentować inne filmy ze swojego dorobku. Wieczorem w czwartek 23 listopada uczcimy 110. rocznicę pierwszego pokazu filmowego w Wielkopolsce. Odbędzie się pokaz specjalny filmu „Wiatr” Viktora Sjostroma z akompaniamentem na żywo w wykonaniu Rafała Rozmusa. Całość uświetni swoim wprowadzeniem prof. Marek Hendrykowski.

22-26.11.2006
Centrum Kultury „Zamek”

Dodaj komentarz