• 2006-10-30

Obrazy jak malowane

W Bielsku zostanie zaprezentowana wystawa zatytułowana Obrazy jak malowane – zwycięski projekt w konkursie dla kuratorów na scenariusz i realizację wystawy malarskiej Bielska Jesień 2006. Konkurs dla kuratorów profesjonalnie zajmujących się sztuką organizowany jest przez Galerię Bielską BWA w Bielsku-Białej co dwa lata, na przemian z Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”. Spośród nadesłanych scenariuszy jury wybrało projekt pt. Obrazy jak malowane, stworzony przez Jarosława Lubiaka przy współpracy Kamila Kuskowskiego.
Jest to wystawa malarstwa… bez malarstwa. Jarosław Lubiak tak uzasadnia ideę wystawy:
„W momencie gdy los malarstwa zdawał się być już definitywnie przypieczętowany, przeżywa ono niesamowitą reinkarnację. Malarskość przenika i przejmuje sztukę wideo. Ten flirt malarstwa ze sztuką wideo prowadzi uczestniczących w nim artystów w różnych kierunkach. Czasem jest to badanie kolorystycznych czy formalnych właściwości tego środka obrazowania, jakim jest projekcja; czasem jej świetlista aura jest wykorzystywana do tworzenia fascynujących widziadeł, swobodnie przetwarzających tradycję malarstwa romantycznego, miniatury portretowej, abstrakcyjnego ekspresjonizmu czy też monochromatyzmu; innym razem obraz wideo wmontowany jest w technologiczny obiekt, przez co ujawnione zostają techniczne tajemnice tego nowego artystycznego warsztatu. Można zatem powiedzieć, że tradycja malarska powraca, zostaje ponownie ożywiona za pomocą technologii wideo – powstaje wideomalarstwo.”
Bielska wystawa dobrze ukazuje ten proces. Wszystkie malarskie odniesienia wskazują na napięcie, jakie wciąż istnieje między malarską tradycją, a artystyczną praktyką wykorzystującą najnowsze technologie.

andrzejwasilewskiobrazi_485

Tegoroczni zwycięzcy konkursu związani są z Łodzią. Kurator projektu, Jarosław Lubiak, jest historykiem sztuki, doktorantem IFiS PAN, pracuje w Muzeum Sztuki w Łodzi. Kamil Kuskowski należy do najmłodszej generacji polskich artystów, wykłada także na ASP w Łodzi. Obaj tworzyli już wspólnie niezwykle interesujące projekty artystyczne – ostatnio wystawę „mŁódź – Identyfikacja”, prezentowaną w kilku polskich galeriach (w 2006 roku także w Galerii Bielskiej BWA).
Wystawie towarzyszyć będzie obszerna publikacja poświęcona wideomalarstwu z tekstami wybitnych polskich krytyków sztuki, specjalistów w dziedzinie w wideoartu. Piszą w niej m.in. Małgorzata Jankowska, Ryszard Kluszczyński, Piotr Krajewski, Kazimierz
Piotrowski, Łukasz Ronduda, Aneta Szyłak, Marek Wasilewski. Do wydanej przez Galerię Bielską BWA książki dołączona będzie płyta DVD z fragmentami prac prezentowanych na wystawie.

Uczestnicy: Roman Dziadkiewicz, Marek Just, Kamil Kuskowski, Konrad Kuzyszyn, Dominik Lejman, Wiesław Michalak, Łukasz Ogórek, Anna Orlikowska, Józef Robakowski, Andrzej Wasilewski, Marek Wasilewski, Zorka Wollny.
Kuratorzy: Jarosław Lubiak, współpraca: Kamil Kuskowski

Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11 (obie sale)
24.11.2006 r., godz. 18.00, wystawę można oglądać do 29.12.2006 r.

Dodaj komentarz