• 2006-10-27

Pia Lindman

Pia Lindman, której wystawa odbędzie się w Warszawie, urodziła się w Finlandii, lecz mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Obecnie przebywa na pobycie twórczym w Zamku Ujazdowskim. Filmy wideo Pii Lindman, przedstawiające monumentalną architekturę, kontemplują siłę ludzkich afektów jako katalizatorów ruchów masowych oraz przemoc, wiążącą się z taką architekturą. Jej performance dotykają podobnych tematów poprzez osobiste i ucieleśnione doświadczenia.
Podczas swojego pobytu w Warszawie, Pia Lindman skończyła cykl wideo portretujący miasta w okresach przemian, spowodowanych, zwykle brutalnymi, usunięciami w sferze polityki i architektury: World Trade Center w Nowym Jorku, mur między Wschodem i Zachodem w Berlinie i niemal zupełne wymazanie Warszawy pod koniec II Wojny Światowej.
Na wystawie w Galerii Klimy Bocheńskiej Pia Lindman zaprezentuje prace, które doprowadziły do powstania tego cyklu oraz ukończoną trylogię.

lindman_485

Prace Lindman wpisują się w tradycję minimalistycznego performance’u i sztuki zorientowanej na społeczność. Proponują nowe perspektywy w łączeniu działań artystycznych, społecznych i naukowych. Lindman zdobyła międzynarodowy rozgłos swoim interaktywnym performance’m i instalacją Public Sauna. Pomysł na projekt został opracowany w ramach pracy dyplomowej w Massachusetts Institute of Technology, a następnie zaprezentowany w P.S.1 Contemporary Art Center w 2000 roku. Lindman bada jak nasze ciała stają się miejscem interakcji pomiędzy tym, co prywatne a tym, co publiczne.

Wystawa prac Pii Lindman odbędzie się w Galerii Kimy Bocheńskiej w dniach 6 – 18 listopada 2006

Dodaj komentarz