Katarzyna Widmańska, Lalki

Wystawa Lalki autorstwa Katarzyny Widmańskiej w Rybniku to cykl fotografii przedstawiających mroczne i tajemnicze kobiety, kobiety-lalki utrzymane w barwnej nieco bajkowej scenerii. Chociaż ich spojrzenia są martwe, zachwycają urodą i zachęcają widza do dokładnego przyjrzenia się. Są to niezwykle sugestywne, wrażliwe i bardzo malarskie fotografie. Zresztą sama autorka przyznaje się do czerpania inspiracji świadomych i nieświadomych z malarstwa Vermera czy Rembrandta. Widać to również w jej innych fotograficznych cyklach jak „Pejzaże intymne” czy „Anatomia melancholii”.

lalki1_485
Malarskość fotografii Katarzyny Widmańskiej widać również w sposobie operowania światłem oraz sposobie gospodarowania przestrzenią kadru, gdzie wszystko jest dokładnie zaplanowane. Nie łapię chwili, wszystko staraninie planuję, od kadru
po najmniejszy detal, w rytm wizji nieustannie rodzących się w mojej głowie
. Ale jest też miejsce na osobiste spojrzenie autorki na postać kobiety, w tym przypadku kobiety-lalki. Nie interesuje mnie zastana rzeczywistość. Pociąga mnie natomiast możliwość jej przetwarzania i kreowania – ukazywania jej po przejściu przez pryzmat własnego ja. W cyklu „Lalki” widać zadumę, nostalgię, zamyślenie i lęk autorki.

GALERIA FOTOGRAFII DeKa
Rybnik-Chwałowice ul. 1 Maja 95
Wystawa czynna od 10.11 do 31.12.2006 r.

Dodaj komentarz