• 2006-10-26

Krakowskie Kino “Sztuka” ma 90 lat

Dziś krakowskie kino "Sztuka" kończy 90 lat. To obecnie najstarsze kino w Krakowie i trzecie pod względem wieku w Polsce – po szczecińskim Pionierze i poznańskiej Muzie.

Z racji przypadającego jubileuszu odbędą się dziś przedpremierowe pokazy filmów "Transylwania", "Statyści" i "Infiltracja". Studenci będą mogli do końca roku korzystać ze zniżek na bilety.

Kinoteatr Sztuka powołano aktem notarialnym z kwietnia 1914 r., ale droga do pokazów była długa. Obiekt jak się okazało nie spełniał wszystkich ówczesnych wymogów bezpieczeństwa, zmieniali się jego właściciele, konieczne były przebudowy i przeróbki. Ostatecznie władze zezwoliły na otwarcie kina 26 października 1916 r. W dniu otwarcia kino miało 5189 krzeseł, z czego 30 w lożach.

Dziś "Sztuka" może pomieścić 237 widzów, ma nowoczesny system nagłośnienia. Należy do Sieci Kin Studyjnych. Odwiedza je ok. 200 tys. widzów rocznie. Specjalnością kina są piątkowe "Tajemnicze Pokazy Specjalne", podczas których wyświetlane są  filmy przedpremierowe.

Dodaj komentarz