• 2006-10-25

Plastelina w Teatrze Narodowym

Teatr Polski został zaproszony ze spektaklem „Plastelina” Wasilija Sigariewa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego do Teatru Narodowego w Warszawie. Spektakl będzie można zobaczyć dwukrotnie 25 października o godzinie 17.00 i 20.00 w Sali Bogusławskiego przy Placu Teatralnym. To pierwsza taka prezentacja realizowana we współpracy z Teatrem Narodowym.

plastelina_485

Przed wyjazdem do Warszawy Teatr Polski w Bydgoszczy zaprezentuje „Plastelinę” jeszcze czterokrotnie. Spektakle odbędą się w dniach  20 i 21 października w godzinach 17.00 i 20.00.

Polska prapremiera "Plasteliny" odbyła się w trakcie 4. Festiwalu Prapremier Bydgoszcz 2005 (nagrody aktorskie i za scenografię). Teatr Polski w Bydgoszczy jako pierwszy zdecydował się na wystawienie tego trudnego, ale wysoko ocenianego przez krytyków, tekstu. Zdaniem Grzegorza Wiśniewskiego, reżysera spektaklu: „Plastelina (…) opowiada o bolesnym wchodzeniu w dojrzałość ludzi wrażliwych i delikatnych. Społeczeństwo takie osoby próbuje podporządkować swoim prawom, próbuje uformować na swój obraz i podobieństwo. Jeśli się nie uda, tresowana postać zepchnięta zostaje na margines, zostaje odseparowana od reszty.”

Przystosowanie spektaklu do warunków sceny narodowej było wyzwaniem dla Teatru Polskiego w Bydgoszczy. „Plastelina” to duża inscenizacja, występuje w niej 20 osób, scenografia waży około sześciu ton, wykorzystywana jest również zapadnia. Montaż techniczny zajmie prawie dwa dni, samo ustawianie świateł potrwa 15 godzin – w spektaklu wykorzystano 100 reflektorów.

1 komentarz do artykułu “Plastelina w Teatrze Narodowym”

  1. darek

    jest to piękna sztuka ….;) przeogromne brawa dla rezysera p.Grzegorza wisniewskiego pozdrawiam darekkz Bydgoszczy ;)

Dodaj komentarz