• 2006-10-24

Wręczono Feliksy Warszawskie

Wczoraj w Warszawie odbyła się uroczystość przyznania i wręczenia Feliksów Warszawskich za sezon 2005/2006. Laureatami zostali: Jerzy Jarocki, Krystyna Janda, Zbigniew Zapasiewicz, Monika Obara i Krzysztof Dracz. 

Jerzy Jarocki został uhonorowany w kategorii "najlepsza reżyseria" za realizację spektaklu "Kosmos" według Witolda Gombrowicza w Teatrze Narodowym.

Laureatami w kategoriach "pierwszoplanowa rola męska" i "pierwszoplanowa rola kobieca" zostali: Zbigniew Zapasiewicz za rolę Leona w "Kosmosie" i Krystyna Janda za rolę w spektaklu "Ucho, gardło, nóż" w Teatrze Polonia. Janda jest również reżyserem tego przedstawienia. 

Za drugoplanowe role doceniono aktorkę Monikę Obarę, która wcieliła się w postać Klarysy w przedstawieniu "Sługa dwóch panów" (reż. Rimas Tuminas) w Teatrze Studio oraz Krzysztofa Dracza za rolę Eggerta w spektaklu "Alina na zachód" (reż. Paweł Miśkiewicz), wystawianym w Teatrze Dramatycznym.

Przyznano także pośmiertnie nagrodę specjalną za całokształt dorobku artystycznego dla Pawła Konica – krytyka teatralnego i wieloletniego kierownika artystycznego Teatru Małego. Nagrodę odebrała jego żona, Barbara Konic.

Nagrodę specjalną jury przyznało też Barbarze Borys-Damięckiej – szefowej Teatru Syrena, który organizuje konkurs.

Feliksy Warszawskie to najbardziej prestiżowe teatralne nagrody stolicy. Zgodnie z regulaminem konkursu, udział w nim biorą tylko sceny warszawskie. Pierwsza edycja Feliksów odbyła się w sezonie 1998/1999. W tym roku po raz pierwszy w historii nagrody udział w konkursie wzięły teatry prywatne i offowe.

Dodaj komentarz