• 2006-10-24

Jerzy Wroński, Jerzy Pustelnik – Kopciogramy

Jerzy Wroński zaprezentuje w Galerii Bielskiej BWA swoje najnowsze wielkoformatowe fotografie wykonane w technice kopciogramu. Współautorem obecnej wystawy jest cieszyński fotografik Jerzy Pustelnik, który współtworzył prezentowane prace.
Twórcą niezwykłej techniki kopciogramu jest prof. Wroński. Prace powstają w wyniku zderzenia ognia i wody. Obraz namalowany płomieniem na szklanej płytce z kropla wody, wielokrotnie powiększony, zostaje poddany dalszej obróbce techniką fotograficzną. W efekcie powstają czarno-białe, przesycone światłem i cieniem, fantazyjne kompozycje graficzne.
Jerzy Wroński urodził się w 1930 roku. W latach  1950–1956 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. Jeszcze w trakcie studiów współtworzył z przyjaciółmi Grupę Nowohucką, która zainaugurowała w Krakowie nurt malarstwa materii. Wszyscy jej członkowie zostali następnie przyjęci do Stowarzyszenia  Artystycznego Grupa Krakowska. Od roku 1960 zajmuje się także pedagogiką artystyczną, początkowo w Krakowie, następnie w UMCS w Lublinie, a od roku 1975 – Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.
jerzywro324skiwsp322pracajeJerzy Pustelnik, urodził się w roku 1950 w Cieszynie. Jest absolwentem Pedagogiki Pracy Kulturalno-Oświatowej cieszyńskiej Filii Uniwersytetu Śląskiego. Od roku 2001 pracuje na Wydziale Artystycznym UŚ w Cieszynie jako fotograf dokumentalista.
Zajmuje się fotografią artystyczną, głównie rejestrowaniem koncertów jazzowych. Od roku współpracuje z prof. Jerzym Wrońskim przy tworzeniu kopciogramów. Jest członkiem Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11 (sala dolna)
Wystawę można oglądać do 19.11.2006 r.

Dodaj komentarz