• 2006-10-23

Zwycięzca konkursu dyrygentów w Londynie

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie Michał Dworzyński zwyciężył w V Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim "Donatella Flick".

Nagrodą w konkursie jest 15 tys. funtów i roczny staż asystencki w London Symphony. Michał Dworzyński będzie tam asystentem Sir Collina Davisa, a od stycznia 2007 r. – Valerego Gergieva.

Londyński konkurs jest to już trzeci wygrany przez Dworzyńskiego konkurs dyrygencki. W 2003 r. został zwycięzcą III Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego w Zagrzebiu, a w 2005 r. w Suwon (Korea).

Michał Dworzyński urodził się w Bydgoszczy w 1978 r. Gdy był na trzecim roku studiów, został zatrudniony jako dyrygent-asystent w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, gdzie pracował do sierpnia 2002 r.

W 2001 r. ukończył warszawską Akademię Muzyczną w klasie jednego z najwybitniejszych polskich mistrzów batuty – prof. Antoniego Wita.

W 2002 r. Michał Dworzyński został laureatem II nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Prix Credit Suisse w Grenchen (Szwajcaria). W 2004 r. wygrał konkurs na prestiżowe stypendium Japońsko-Polskiej Fundacji Muzycznej JESC. Trzykrotnie uzyskał stypendium artystyczne ministra kultury (w 2001, 2003, 2005 roku).

Młody dyrygent ma w dorobku ponad 150 koncertów. Obecnie studiuje w berlińskiej Hanns Eisler Hochschule für Musik na studiach podyplomowych w klasie prof. Christiana Ehwalda.

24 i 25 listopada Dworzyński poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Dodaj komentarz