Michał Witkowski, Lubiewo

W poniedziałek 23 października o g. 19 w Teatrze Rozmaitości w Warszawie odbędzie się czytanie adaptacji powieści Michała Witkowskiego pt. Lubiewo. Jest to adaptacja jednej z najbardziej dyskutowanych powieści ubiegłego roku, która została nominowana do Paszportu „Polityki” i znalazła się w siódemce finalistów Nagrody Literackiej Nike.

opieka reżyserska Michał Borczuch
współautor adaptacji: Piotr Gruszczyński

obsada: Aleksandra Konieczna, Marcin Bosak, Marcin Hycnar, Arkadiusz Janiczek, Lech Łotocki, Zygmunt Malanowicz, Tomasz Tyndyk i inni.

Witkowski oprócz tego, że napisał zbiór opowieści o ciotach, przeprowadził w Lubiewie swoją własną interpretację polskiej literatury. Wskazał na obecne w niej tradycje pisania o pedalstwie – inne, niż iwaszkiewiczowska, modernistyczna estetyzacja, sublimacja, demonizacja i wzniosłość. To Iwaszkiewicza, spadkobiercę Tomasza Manna, uważaliśmy za króla homoseksualizmu w literaturze polskiej. Wszyscy podejmujący ten temat musieli jakoś do niego się odwołać. Nie zwracaliśmy uwagi na tradycję Oskara Wilde’a, prekursora kampu. Witkowski odwołał się do Gombrowicza i Białoszewskiego, pokazując, że kultura homoseksualna jest przede wszystkim kulturą zabawy, teatru, maskarady i parodii. I wypadło to rewelacyjnie.
Kazimiera Szczuka, Życie Warszawy

Dodaj komentarz