• 2006-08-26

Studencki festiwal folklorystyczny

W Cieszynie rozpoczyna się dziś międzynarodowy festiwal folklorystyczny, na którym odbędą się występy studenckich zespołów m.in. z Nigerii, Indii i Algierii.

Festiwal organizowany jest już po raz dziewiętnasty, a wydarzenia odbywać się będą przez tydzień w ośmiu miastach regionu. Koncert finałowy zaplanowano na 3 września w Chorzowie.

Publiczność obejrzy występy dziesięciu zespołów folklorystycznych. Oprócz tych najbardziej egzotycznych, z Nigerii, Algierii i Indii, zaprezentują się studenci z Węgier, Serbii, Włoch, Rosji, Słowacji oraz tureckiej części Cypru. Wystąpi też gospodarz imprezy – Studencki Zespół Pieśni i Tańca "Katowice".

Koncerty plenerowe w ramach festiwalu odbędą się m.in. w Katowicach, Chorzowie, Sosnowcu, Żorach i Rybniku. Zespoły wystąpią również podczas większych imprez, jak piknik w Ogrodzieńcu czy uroczystości dożynkowe w Psarach. Wszystkich uczestników festiwalu będzie można zobaczyć podczas koncertów przeglądowych, które odbędą się w poniedziałek i wtorek w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Dla miłośników tańca organizatorzy przygotowali imprezę plenerową w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, gdzie prezentowane będą charakterystyczne dla poszczególnych narodów tańce i układy choreograficzne.

Festiwal organizowany jest od 1979 roku przez Uniwersytet Śląski, Stowarzyszenie Kultury i Folkloru Ziem Polskich "Patria" oraz samorządy miejscowości, w których odbywają się koncerty. Do uczestnictwa w imprezie zespoły z różnych stron świata zwykle zapraszane są przez koncertujący w wielu krajach Studencki Zespół Pieśni i Tańca "Katowice".

Dodaj komentarz