Śladami Stasia i Nel – archeologiczna wystawa w Muzeum Śląskim

Nowa wystawa w Muzeum Śląskim w Katowicach, przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, prezentuje stosunkowo niedawną jak na ekspozycję archeologiczną przeszłość – schyłek XIX wieku.

sladami_stasia_i_nel

Oryginalne fotografie i ilustracje z epoki zestawione ze współczesnymi zdjęciami, rekonstrukcja „beduińskiego szałasu” i „nubijskiego domu”, a także przedmioty codziennego użytku przybliżą zwiedzającemu czas i miejsca, w których toczy się akcja każdemu bliskiej powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Wystawę będzie można zwiedzać od 5 lipca 1 października br.

Jak pisze autor scenariusza i komisarz wystawy z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Marek Lemiesz „Podróż śladami Stasia Tarkowskiego i Nel Rawlison zawiedzie nas nad Nil – do Egiptu i północnego Sudanu, które dzieci przebyły niegdyś z karawaną swych porywaczy”. Miejsca te przybliżą nam archiwalne ilustracje i fotografie z epoki, wśród nich zdjęcia pochodzące z anonimowego albumu, nabytego przed laty przez już dziś nieżyjącego profesora Lecha Krzyżaniaka – archeologa prowadzącego wieloletnie badania w Afryce. Niektóre z nich zestawiono ze współczesnymi zdjęciami, ukazującymi te same miejsca, sytuacje czy typy ludzkie, uzmysławiającymi zarazem jak niezmienna jest Afryka mimo pochłaniającej jej cywilizacji.

sladami_stasia_i_nel2

Fot. Maciej Jórdeczka

Przedmioty codziennego użytku prezentowane na wystawie pochodzą z północnego Sudanu, wypożyczone zostały z Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz od prywatnych kolekcjonerów.

Komisarzem wystawy w Muzeum Śląskim w Katowicach jest dr Renata Abłamowicz – pracownik Działu Archeologii.

 

Komentarze (4) do artykułu “Śladami Stasia i Nel – archeologiczna wystawa w Muzeum Śląskim”

  1. monisia

    ej ja szukam przez jakie miasta szli Staś i Nel bo musze zaznaczyc na mapce ;/;/;/;/

  2. AGATA I KAROLINA

    WOW WOW WOW WOW WOW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. sylwia

    nie wiem

  4. Ja szukam tego jak to npisac a nie jakies rysunki czy cos takiego .

Dodaj komentarz