• 2006-06-30

Gry przestrzenne

Muzeum Narodowe we Wrocławiu prezentuje w cyklu „Artyści i mecenasi Muzeum Narodowemu we Wrocławiu", obiekty z lat 1987-2002, które Alojzy Gryt – wybitny wrocławski rzeźbiarz, autor szklanego "Zdroju" na wrocławskim rynku – podarował Muzeum.

Alojzy Gryt urodził się 18 kwietnia 1937 roku, studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, uzyskując dyplom w 1967 r. Obecnie jest profesorem zwyczajnym na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Od 1975 roku w Polsce i za granicą wystawia prace rzeźbiarskie (m.in. w brązie i ceramice), instalacyjne (z częstym wykorzystaniem szkła, a także kamieni), malarskie, rysunkowe. Specjalne miejsce w twórczości A. Gryta zajmuje idea rzeźb publicznych (trwałych instalacji w przestrzeniach miejskich). Z 1977 roku pochodzą dwie rzeźby architektoniczne: kompozycja przed wrocławskim Hutmenem i Ptaki w Chojnowie. W 1984 roku zrealizował Ścianę w pawilonie Panoramy Racławickiej.

W 1994 roku, mimo zdecydowanej wygranej w konkursie na pomnik katyński we Wrocławiu, jego projektu nie zrealizowano. Jest też autorem kontrowersyjnej, ale jednocześnie wrosłej w pejzaż Wrocławia, słynnej szklanej fontanny Zdrój na rynku (proj. 1999).

Wystawa potrwa do końca lipca b.r.

Dodaj komentarz