Pia Lindman, Memories, Monuments, and Affects

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się spotkanie z Pia Lindman. W programie przewidziany jest wykład i prezentacja dotychczasowych prac artystki. Pia Lindman urodziła się w Finlandii, lecz mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Od maja gości w na Zamku Ujazdowskim w ramach stypendium programu „Artists in Residence” Centrum Sztuki Współczesnej. 29ego czerwca o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie z Artystką, która zaprezentuje i opowie o swoich wybranych pracach, dotykających kwestii publicznych reprezentacji i ucieleśnień pamięci zbiorowej. Filmy wideo Pii Lindman, przedstawiające monumentalną architekturę, kontemplują siłę ludzkich afektów jako katalizatorów ruchów masowych oraz przemoc, wiążącą się z taką architekturą. Jej performance dotykają podobnych tematów poprzez osobiste i ucieleśnione doświadczenia.
Podczas swojego pobytu w Warszawie, Pia Lindman dokończy cykl wideo portretujący miasta w okresach przemian, spowodowanych, zwykle brutalnymi, usunięciami w sferze polityki i architektury: World Trade Center w Nowym Jorku, mur między Wschodem i Zachodem w Berlinie i niemal zupełne wymazanie Warszawy pod koniec II Wojny Światowej. Pia Lindman zaprezentuje prace, które doprowadziły do powstania tego cyklu, a także wybrane fragmenty już ukończonych części trylogii.
 
olololooPrace Lindman wpisują się w tradycję minimalistycznego performance’u i sztuki zorientowanej na społeczność. Proponują nowe perspektywy w łączeniu działań artystycznych, społecznych i naukowych. Lindman zdobyła międzynarodowy rozgłos swoim interaktywnym performance’m i instalacją Public Sauna. Pomysł na projekt został opracowany w ramach pracy dyplomowej w Massachusetts Institute of Technology, a następnie zaprezentowany w P.S.1 Contemporary Art Center w 2000 roku. Lindman bada, jak nasze ciała stają się miejscem interakcji pomiędzy tym, co prywatne a tym, co publiczne.
Kurator: Marianna Dobkowska

29 czerwca, godz. 18.00 w Kino.LAB w CSW

Dodaj komentarz