Jindřich Štreit – Retrospektywa

Obszerna, retrospektywna wystawa fotografii Jindřicha Štreita, artysty należącego dzisiaj nie tylko do najważniejszych współczesnych fotografów czeskich, ale również do najwybitniejszych osobowości czeskiej kultury. Za swój życiowy temat artysta wybrał reportaż o ludziach w ich naturalnym środowisku. W liryczny sposób opowiada o życiu na prowincji, codzienności, gdzie w sposób naturalny pojawia się nowe życie, miłość i śmierć.

jind345ichtreit.albrechtic„Jego porywające tempo, entuzjazm i pracowitość zapierają dech. Do tej pory miał ponad 400 wystaw autorskich i wziął udział w niewiarygodnie dużej ilości pokazów zbiorowych, wydał 15 albumów fotografii dokumentarnej, zorganizował niezliczoną ilość wystaw innych autorów, o jego losach życiowych i pracy nakręcono kilka filmów krótkometrażowych, jego zdjęcia znajdują się w najważniejszych kolekcjach łącznie z Museum of Modern Art w Nowym Jorku, National Gallery w Waszyngtonie, Art Institute of Chicago, Victoria and Albert Museum w Londynie czy Ludwig Museum w Kolonii” – pisał o artyście Vladimír Birgus,  fotografik i kurator wystaw, pisarz, wykładowca w praskiej FAMU, szef Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie.

Jindřich Štreit (rocznik 1946) ukończył Wydział Pedagogiki Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu i już w czasie studiów zaczął fotografować. W 1977 roku ukończył studia w Szkole Fotografii Artystycznej w Brnie. Kiedy w 1982 roku w Pradze Štreit wziął udział w wystawie nieuznawanych przez władzę artystów, został aresztowany i skazany na dziesięć miesięcy więzienia z zawieszeniem na dwa lata. W latach 90. nastąpiła radykalna zmiana: prześladowany fotograf stał się niemal kultową postacią czeskiej kultury i wykładowcą akademickim; obecnie jest docentem Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie i Katedry Fotografii słynnej praskiej FAMU.

Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11
05.05.2006 r. – 28.05.2006 r

jind345ichtreit

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz