Wirtualny most na Wiśle

Hans Peter Kuhn, który w wielu miejscach na świecie zaprezentował swoje świetlne i dźwiękowe instalacje, stworzy 17 maja na Moście Swiętokrzyskim świetlno-dźwiękowe przejście przez Wisłę. Neostalaktyty pod mostem staną się niebezpieczną jaskinią z falami dźwięku biegnącymi od brzegu do brzegu, będą przypomnieniem kanałów pod rzeką, które w czasie Powstania przez długi czas były dla walczących jedyną drogą do ograniczonej wolności.

3 i 4 czerwca przez 36 godzin po obydwu stronach Wisły odbędą się: koncert Leszka Możdżera z polsko-niemieckim projektem jazzowym, noc berlińskich DJ-ów, nocne projekcje filmów, działać będzie kawiarnia Migracja. Szacunek i obawy przemieniają się w chęć świętowania w dialogu kreatywności utopii. Sprawdzenie własnej rzeczywistości dokonywać będzie się poprzez ogląd innych. Nowe drogi do Warszawy, spowrotem i naprzód.

 

most_logo_400„Z artystami i młodymi ludźmi z obu krajów wybraliśmy jedno z ważnych miejsc Powstania Warszawskiego, żeby zamanifestować, że wiemy, iż przyszłość można wygrać tylko wówczas, kiedy przyjmie się własną historię.
Od walki do dialogu, tak brzmi interpretacja tańca polskiej i niemieckiej pary tancerzy, tańczących tango w nocy z 3 na 4 czerwca na dachu najstarszego statku w Warszawie na samym środku rzeki, w środku mostu z łańcucha płonących statków.
Czytanie z płonących książek, które nie spłoną.
Przezwyciężenie granicy rzeki, granicy między życiem a śmiercią, przechodzenie z jednego na drugi brzeg, przełamywanie tworzącego się od nowa zasklepiania się w naszej codzienności, otwieranie okien i oczu.
Most staje się Living bridge. Technika staje się znów naturą, która łączy.”

Stephan Stroux- kurator projektu

17 maja 2006, Most Świętokrzyski w Warszawie

 

Dodaj komentarz