Nick Oberthaler i Julien Diehn “Warsaw,Texas”

Projekt Warsaw,Texas powstał w ciągu dwóch miesięcy, które Nick Oberthaler i Julien Diehn spędzili podczas pobytu twórczego w studio artists-in-residence laboratory. Instalacja w galerii lokal_30 jest reprezentacją idei filmu drogi, opisującą szeroką przestrzeń znaczeniową, budującą się pomiędzy wyobrażeniem Warszawy i Texasu oraz wokół idei podróży. Oberathaler i Diehn postanowili zbadać tę przestrzeń i zbudować instalację zawierającą fragmenty filmu drogi, zrealizowanego podczas podróży samochodem po warszawskich ulicach, spotkań z warszawskimi muzykami i napotkanymi ludźmi.

wt_400

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W czasie realizacji projektu Diehn i Oberthaler rejestrowali też wiele wydarzeń „po drodze” poznając przestrzeń poprzez ludzi i sytuacje „w międzyczasie”. To one stały się materiałem do stworzenia instalacji, na którą – oprócz zapisu filmowego – składają się zdjęcia, rysunki, murale, obiekty stworzone i znalezione przez artystów oraz cała aranżacja przestrzeni galerii. W efekcie wielu spotkań z warszawskimi muzykami artyści zebrali bardzo duży materiał muzyczny, w instalacji usłyszymy między innymi muzykę Patryka Zakrockiego i Galimadjazu.
 
Projekt Warsaw,Texas w pewnym sensie jest dokumentem. Nie jest to jednak efekt skrupulatnego badania o charakterze naukowym, zresztą projekt nie miał takiej ambicji. Przedstawia bardzo subiektywny obraz miasta z perspektywy podróżującego, outsidera, otwartego na nowe kontakty, łaknącego poznania tego, co nowe, nieznane, intrygujące.
 
Diehn i Oberthaler opowiadają o Warszawie, o warszawskim (i nie tylko) Teksasie, o muzyce, wolności, otwarciu się na przeżywanie podróży i na nową przestrzeń wraz z jej mieszkańcami. Opowiadają tę historię nie tylko przez filmy, ale poprzez całą instalację, którą budują wewnątrz galerii. Jest to otwarta kompozycja, uchwycony fragment trwającego procesu.
 
Julien Diehn urodził się w 1975 roku w Niemczech. Mieszka i pracuje w Wiedniu. Wystawiał m.in. w Wiedniu, Montrealu, Paryżu i Rotterdamie.
Nick Oberthaler urodził się w 1981 roku w Austrii. Mieszka i pracuje w Wiedniu. Wystawiał m.in. w TENT w Rotterdamie.
 
CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Lokal_30
wystawa trwa do 12.05.2006

Dodaj komentarz