• 2006-04-26

Wystawa „Śląsk perła w Koronie Czeskiej”

5 maja w Muzeum Miedzi w Legnicy zostanie otwarta wystawa pt. „Śląsk  perła w Koronie Czeskiej", na której zostaną pokazane wybitne dzieła malarstwa, rzeźby, rysunku, grafiki i rzemiosła artystycznego, ukazujące związki artystyczne Śląska z Czechami. Ekspozycja będzie pierwszą zorganizowaną w nowo otwartych salach Muzeum Miedzi mieszczących się w Akademii Rycerskiej w Legnicy.

Wystawa ma zaprezentować trzy okresy świetności śląskiej kultury, a w szczególności wzajemne oddziaływanie czeskich oraz śląskich artystów.

Pierwsza część skupia dzieła artystów z Czech, tworzących na przełomie XIV i XV wieku. Ich "ślady" na Śląsku to m.in. obrazy tablicowe, iluminowane kodeksy, czy rzeźby, które można spotkać przede wszystkim w śląskich kościołach. Druga część ekspozycji przypomni twórczość artystów wrocławskich i śląskich inspirowanych wpływami środowiska artystycznego tzw. rudolfińskiej Pragi (od imienia ówczesnego władcy – cesarza Rudolfa II – 1576-1612). Ostatnia część wystawy będzie obejmować dzieła sztuki barokowej, które powstawały od zakończenia wojny trzydziestoletniej, aż do zajęcia Śląska przez Prusy.

W projekcie uczestniczą wspólnie: Narodni galerie v Praze (Galeria Narodowa w Pradze), Muzeum Miedzi w Legnicy oraz Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dodaj komentarz