• 2006-04-24

Strauss, Czajkowski, Mahler w Bydgoszczy

W Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy im. I. J. Paderewskiego odbędą się koncerty prezentujące utwory Straussa, Czajkowskiego i Mahlera.

Capella Bydgostiensis

W tym interesującym wieczorze muzyki kameralnej usłyszymy: 1. Duett-Concertino na klarnet i fagot z orkiestrą smyczkową i harfą Richarda Straussa, czysto instrumentalna, ostatnia i bardzo pogodna kompozycja sędziwego mistrza, w której partie solowe prowadzić będą: Piotr Szymyślik, klarnecista z Katowic, od roku 1993 współpracujący jako klarnecista solista z Orquesta Sinfonica de Sevilla oraz Janusz Witkowski, pierwszy fagot naszej Orkiestry Symfonicznej; 2. popularne utwory Czajkowskiego – pogodną Serenadę C-dur, pełną pięknych melodii i z tej racji często wykonywaną oraz kontrastową w nastroju, bo smutną i nostalgiczną Elegię. Kameralistów poprowadzi Aleksander Gref, jeden z najzdolniejszych polskich dyrygentów młodego pokolenia.

Aleksander Gref, dyrygent
Janusz Witkowski, fagot
Piotr Szymyślik, klarnet

R. Strauss – Duett – Concertino
Czajkowski – Elegia na orkiestrę smyczkową
Czajkowski – Serenada C-dur

26 kwietnia 2006 – środa/godz. 19

 

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Wojciech Michniewski, dyrygent

Mahler – IX Symfonia
prawykonanie bydgoskie

Wielu znawców i badaczy spuścizny kompozytorskiej XX wieku wysuwa na czoło najwybitniejszych twórców muzyki minionego stulecia właśnie Gustava Mahlera, "bowiem potęgą inwencji, siłą wyobraźni, głębią wyrazu, szerokością horyzontów metafizycznych zdaje się przerastać wszystkich kompozytorów, jacy przyjdą po nim". Mahler jest twórcą m.in. dziesięciu monumentalnych symfonii (dziesiąta pozostała nieukończona). Ich styl wywodzący się z późnego romantyzmu odpowiada nurtowi secesji w sztuce. IX Symfonia jest jednym z ostatnich dzieł kompozytora napisanych przed śmiercią. Na jednej z końcowych stron rękopisu mistrz partytury, wiedząc jak niewiele mu pozostało życia, napisał: "Do widzenia moja lutnio". Symfonia ta jest nie tylko wzruszającym pożegnaniem z życiem, ale także z epoką muzyczną. W swojej strukturze utwór wytycza bowiem nowe zasady kompozycji, przecierając szlaki takim np. twórcom, jak Igor Strawiński. Prawykonanie Symfonii odbyło się już po śmierci kompozytora. "To najpiękniejsza rzecz, jaką napisał Mahler. Wyraża ona ogromną miłość do tej ziemi, tęsknotę, by żyć na niej w pokoju…zanim nadejdzie śmierć. Bo nadchodzi ona nieubłaganie".

28 kwietnia 2006 – piątek/godz. 19

Dodaj komentarz