• 2006-04-23

„Miasteczko, w którym czas się zatrzymał.”

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na premierę sztuki Bohumila Hrabala.

I dobrze, pomyślał tatuś, wszystko wraca do swych początków, teraz widzę, że czas naprawdę się zatrzymał i nowy czas naprawdę się rozpoczął, lecz ja mam klucz jedynie do starych czasów, a do nowych mi go odmówiono i w nowym czasie żyć już nie mogę, gdyż należę do czasu starego, który umarł.      
Bohumił Hrabal

hrabalb1 
Hrabal leżąc w szpitalu zdjęty chorobą, która później okazała się wcale nie tak ciężka jak myślał, poczuł nagle, że musi opowiedzieć o świecie swojego dzieciństwa, że tylko on jeden ma klucz do tej opowieści o dwóch braciach: tatusiu i stryju Pepinie, że musi tę opowieść uchronić od zapomnienia. Tak powstało Miasteczko, w którym czas się zatrzymał, opowieść o pamiętaniu.
Spektakl, który obficie czerpie z twórczości Hrabala, mówi o naszych poszarpanych wspomnieniach, o ludziach, którzy w nich żyją, o miejscach, w których czas się zatrzymał.  Za wspominającym swoje dzieciństwo narratorem wyruszamy w hrabalowski świat, w którym główną postacią jest Stryj Pepin – nauczyciel radości życia, znawca i koneser tańca, śpiewu i kobiet, wieczny błazen dający ludziom to, czego sami nie potrafią: możliwość śmiania się i żartowania z tego, co nas w życiu spotyka.
To wspominanie staje się opowieścią o przyjaźni chłopca z wujem, ale przede wszystkim opowieścią o miłości jako sile, która nadaje bieg wszystkiemu co się w życiu zdarza. Opowieścią po hrabalowsku zwariowaną i  śmieszną, w której nawet przywoływane z pamięci chwile smutku czy upokorzeń opowiedziane są  z typowo czeskim humorem i dystansem

 

Reżyseria: Małgorzata Bogajewska
Scenografia i kostiumy: Izabela Toroniewicz
Muzyka: Kuba Przebindowski
 
Grają: Gabriela Sarnecka, Masza Bauman, Magdalena Dratkiewicz, Karolina Łukaszewicz, Marek Bogucki, Michał Szewczyk, Jan Wojciech Poradowski, Artur Majewski, Mirosław Henke, Paweł Audykowski, Jacek Łuczak, Artur Zawadzki.

Teatr Powszechny w Łodzi
Premiera 29 kwietnia godz. 19.00

Dodaj komentarz