• 2006-04-22

Opady/Precipitations

Galeria Kronika w Bytomiu zaparsza na wystwę Bogny Burskiej pt. “Opady/Precipitations”, która będzie pokazywana do 12 maja b.r.

Istotnym motywem pojawiającym się w pracach Burskiej jest krew: symbol ofiary, zbrodni, męczeństwa i odkupienia. Artystka pokrywa czerwoną farbą ściany i witraże, fotografuje krwawe ślady na śniegu, posługuje się kadrami z wojennych reportaży.

Używa organicznych cieczy, czy też ich syntetycznych ekwiwalentów – substancji stale podlegających fizycznym przemianom: krzepnących, parujących, rozpuszczających się. W sterylnych światach dochodzi do olśniewających wizualnie katastrof, radykalne obrazy neutralizowane są hipnotyczną ornamentalizacją, intrygującymi zestawieniami.

Sztukę Burskiej interpretuje się poprzez dyskurs krytyczny, związki sztuki z psychoanalizą, odczytywanie zagadek pamięci architektury. Jest to opowieść o wypieraniu zdarzeń z pamięci, okłamywaniu mózgu, który karmi się coraz mocniejszymi bodźcami.

Wystawie towarzyszy książka "Bogna Burska. Opady" (pol.-ang. wersja językowa) z esejami Sebastiana Cichockiego, Pawła Leszkowicza i Mario Alberto Machado.

Dodaj komentarz