Dimitris Kariofilis, Ilios

Osiadły w Barcelonie grecki artysta Ilios vel Dimitris Kariofilis rozwija unikalny kod ekspresji na polu muzyki cyfrowej, przedstawia niezwykłą paletę dźwięków – odmienną w każdej pracy – reżyserując swą anty-karierę za pomocą spektrum od zakonnej ciszy do powszechnego zgiełku.
Dimitris Kariofilis działa na polu eksperymentalnej muzyki elektronicznej od 1992 roku. Wydał kilkanaście płyt, współpracował z artystami takimi, jak Francisco Lopez, Thurston Moore, Jason Kahn i Sachiko M.
Jest organizatorem festiwalu „Electrograph” w Atenach, prowadzi własną wytwórnię płytową Antifrost.
Obok autonomicznej twórczości muzycznej przygotowuje także instalacje i video art, komponuje dla filmu, teatru i zespołów tańca nowoczesnego. Zrealizował [Un]Common Sounds, film dokumentalny o muzykach eksperymentalnych z Europy i obu Ameryk, pracuje nad drugim obrazem o twórcach z Europy Centralnej i Wschodniej.
Koncertował na całym świecie – od Japonii, przez Rosję i Europę po Stany Zjednoczone, występował na największych festiwalach muzyki eksperymentalnej: Club Transmediale (Berlin), Phonotaktik (Wiedeń), LEM (Barcelona), Avanto (Helsinki).

Projekcja filmu dokumentalnego [Un]Common Sounds v.1.2 ([Nie]Powszednie dźwięki wersja 1.2) odbędzie się w Kino.Lab o godzinie 17.

[Un]Common Sounds v.1.2  (Xabier Erkizia i Dimitris Kariofilis)
[Nie]Powszednie dźwięki wersja 1.2 to dokument otwarty, składnik szerszego przedsięwzięcia pod tym samym tytułem, [Nie]Powszednie dźwięki. Film ma na celu analizę obszaru eksperymentów dźwiękowych – sztuki dźwięku poprzez wywiady z aktywnymi przedstawicielami ogólnoświatowego środowiska: dlaczego decydują się eksperymentować? Jak dotąd ponad 30 artystów wyraziło swe opinie i idee w dziedzinie twórczości dźwiękowej. Film nie tłumaczy „kto jest kim” na scenie eksperymentów dźwiękowych, raczej ją demitologizuje. Na celu ma nie udzielenie odpowiedzi, raczej postawienie pytań. Jest o tym, dlaczego ktoś decyduje się na pracę z dźwiękiem i jaka jest relacja z jego/jej środowiskiem.

O godzinie 18.00 w Sali Konferencyjnej odbędzie się dyskusja z udziałem artysty a o 20.00  jego koncert.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa
25 kwietnia od godz. 17.00.

Dodaj komentarz