• 2006-04-22

Sztuka Andrzeja Łobodzińskiego

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi prezntuje aktualnie wystawę sztuki Andrzeja Łobodzińskiego. Artysta urodził się w Łodzi w 1931 r. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP im. Władysława Strzemińskiego) dyplom w 1955 r. W latach 1961-1963 oraz 1972-2001 związany był z uczelnią, początkowo jako asystent w Pracowni Podstaw Kompozycji, a następnie przez wiele lat kierownik tejże pracowni. Uprawia malarstwo i grafikę, jest również autorem utworów czaso-przestrzennych z pogranicza sztuk plastycznych i muzyki.

Wystawa prac Andrzeja Łobodzińskiego w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi obejmuje twórczość powstałą w latach 1957 – 2005: począwszy od taszystowskich realizacji, jak "Hommage à Simone Martini" z 1957, czy "Pranie Odyseusza" z 1958, kolaże z lat 60., linoryty z drugiej połowy lat 70. aż po ostatnie powstałe w 2005 roku, jak również malarstwo olejne, akwarelowe i rysunki pochodzące z różnych okresów twórczości.

Ekspozycja pokazuje wieloznaczną i wielowątkową twórczość jednego z najwybitniejszych polskich artystów. Autora będącego inspiracją i nauczycielem wielu artystów, a w latach 70. jednego z twórców alternatywnego nurtu w sztuce łódzkiej.

Jest to pierwsza wystawa, która w tak szerokim zakresie przedstawia twórczość Andrzeja Łobodzińskiego. Została zaprojektowana przez Autora.

“Zastanawiając się nad moimi dziejami artystycznymi przypomniałem sobie następującą myśl Heideggera o filozofii: Nie można nic z nią zrobić. To ona, jeśli się nią zajmujemy, czyni coś z nas. Pomyślałem, że po zamianie słowa filozofia na słowo sztuka, myśl ta dobrze wyraża związki moje ze sztuką. W miarę, jak sztukę uprawiałem, nabierałem przekonania, że to raczej ona mnie kształtuje. Zawsze wyprzedzając i przekraczając stan uświadomionego, w jej tylko właściwy sposób, stawiała przede mną NOWE, które, nieraz, udawało się nawet zrozumieć. Odkrycie i przeżycie NOWEGO, a następnie próba zrozumienia go, zawsze grały ważną rolę w mojej działalności artystycznej, one też wpływały na jej przebieg – pełen zakrętów, rozwidleń, zahamowań i gwałtownych przyspieszeń”. /Andrzej Łobodziński, “Życiorys artystyczny” /.

Pokaz potrwa do 7 maja b.r.

Dodaj komentarz