• 2006-04-21

Jan Dubiel, wystawa malarstwa w Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa Jana Dubiela – profesora katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Ekspozycja ma charakter jubileuszowy, przygotowano ją z okazji 35-lecia pracy artystycznej malarza.

Jan Dubiel

Jan Dubiel, Wiosna na wzgórzu zamkowym, 2005

Jan Dubiel (ur. w Katowicach w 1945 roku) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Grafiki w Katowicach). Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Tadeusza Grabowskiego w 1970 roku. W tym samym roku rozpoczął pracę pedagoga w katowickiej ASP. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 2000 roku. Obecnie kieruje Pracownią Malarstwa i Rysunku w Katedrze Wzornictwa.

Artysta zajmuje się głównie malarstwem i rysunkiem. Wcześniej także plakatem, grafiką książkową i wystawiennictwem. Jest autorem 350 prac malarskich i rysunkowych. Zaprojektował 110 plakatów, 85 książek, 130 folderów, katalogów i periodyków oraz 31 graficznych znaków firmowych. Zaprojektował i zrealizował 10 monumentalnych fresków oraz płaskorzeźbiony fryz w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych tak w kraju jak i zagranicą. Za swą twórczość oraz pracę dydaktyczną otrzymał kilkadziesiąt nagród i wyróżnień.

Na wystawie w Muzeum Śląskim zobaczymy około 70 obrazów i 30 rsunków, w większości przedstawiających metaforycznie ujęte fragmenty drzew, zwłaszcza wycinki kory, które pokazane w dużym zbliżeniu tworzą samodzielną, niepowtarzalną kompozycję. Jak pisze Henryka Olszewska-Jarema w katalogu towarzyszącym wystawie, „drzewa Jana Dubiela niczego nie odzwierciedlają, są raczej inspiracją dla wyobraźni. Powielany motyw pni drzew traci swoje cechy indywidualne, nabierając cech uniwersalnych. Bardzo często odnosząc się wprost lub alegorycznie do człowieka. Artysta znajduje wiele analogii pomiędzy drzewami i ludźmi. Niekiedy wręcz je personifikuje – w oparciu o podobne prawa natury, jakie dotykają ludzi i drzewa – np. wzrastanie, dojrzewanie i przemijanie – upływ czasu”.

Komisarz wystawy Henryka Olszewska-Jarema

Wystawa czynna od 25 kwietnia do 25 czerwca 2006.

Dodaj komentarz