• 2006-04-20

World Press Photo 2006 w Centrum Kultury Zamek

Trzy dni po premierze wystawy w Oude Kerk w Amsterdamie wystawę najlepszych prasowych zdjęć świata oglądać będzie można w Centrum Kultury Zamek. Poznań po raz kolejny jest miejscem polskiej premiery wystawy World Press Photo.

Na organizowany po raz 49. konkurs, 4448 profesjonalnych fotoreporterów ze 122 krajów nadesłało łącznie 83044 zdjęć. Spośród nich międzynarodowe jury wybrało fotografię roku 2005, która przedstawia matkę z malutką córeczką w obozie dla ofiar głodu w Tahoua (Niger). Zrobił je kanadyjski fotoreporter Finbarr O’Reilly. To zdjęcie prześladowało mnie, odkąd je ujrzałem, mówił szef jury James Colton. Tkwiło w mojej głowie, nawet po zobaczeniu tysięcy kolejnych konkursowych zdjęć. Ten obraz zawiera wszystko: piękno, grozę, rozpacz. Jest proste, eleganckie i poruszające.

finbarr_oreilly_kanada_reutersZdjęcie roku 2005
Finbarr O’Reilly, Kanada, Reuters

Wśród 65 laureatów znalazł się także Polak – Tomasz Gudzowaty, który wraz z Judit Berekai z Węgier zajął trzecie miejsce w kategorii Osobliwości sportu za materiał o tradycyjnych zapasach w Indiach.
Na wystawę składają się wszystkie nagrodzone w 10 kategoriach (Ludzie w wiadomościach, Wiadomości, Sztuka i rozrywka, Spawy współczesne, Wydarzenia, Przyroda, Osobliwości sportu, Wydarzenia sportowe, Życie codzienne, Portret) tematycznych fotografie .Większość z nich poświęcona jest największym ubiegłorocznym kataklizmom; wydarzeniom z pierwszych stron gazet (trzęsienia ziemi w Kaszmirze i Pakistanie, huragan Katrina, tsunami w Azji, zamach w Londynie). Wśród poruszanych tematów kolejny raz pojawia się także wojna w Iraku. Można jednak odnieść wrażenie, pisał w Rzeczpospolitej Piotr Bratkowski, że tym razem takie fotografie przegrały w konfrontacji ze zdjęciami zrobionymi tam, gdzie fotoreporterzy na co dzień nie zaglądają (…): oglądamy [na nich] przemoc, nędzę, śmierć w Bangladeszu, Togo czy Kongo. W miejscach, które są jak wielki, spychany przez cywilizowany świat w podświadomość, wyrzut sumienia.

Organizatorzy: CK Zamek, Gazeta Wyborcza w Poznaniu.
Wernisaż: 27.04. godz. 18.00 Hol Wielki
Wystawa czynna w Holu Wielkim CK Zamek 28.04.-21.05. godz. 11.00-19.00

Dodaj komentarz