• 2006-04-19

W 85. rocznicę III Powstania Śląskiego

Muzeum Śląskie w Katowicach, włączając się w obchody 85. rocznicy Plebiscytu na Górnym Śląsku oraz wybuchu III Powstania Śląskiego, przygotowało wystawę historyczną poświęconą tym wydarzeniom. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbędzie się 24 kwietnia (poniedziałek) o godz. 15.00.

Na ekspozycji pokazane zostaną materiały propagandowe, m.in. plakaty i pocztówki, a także dokumenty, sztandary, broń, portrety działaczy, odznaki i odznaczenia oraz archiwalne zdjęcia. Będzie można ją zwiedzać do 2 lipca br.

zygmunt-powstaniec

Załoga pociągu pancernego "Zygmunt Powstaniec", 1921, ze zb. Muzeum Śląskiego

Przypomnijmy…
Na mocy postanowień konferencji wersalskiej o przynależności Górnego Śląska miał zadecydować plebiscyt mieszkańców. Odbył się on 20 marca 1921 roku pod egidą Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej złożonej z przedstawicieli Anglii, Francji i Włoch. Mimo obecności wojsk alianckich na terytorium plebiscytowym, przygotowania do głosowania odbyły się w atmosferze zagrożenia i terroru ze strony niemieckiej.

Rezultat plebiscytu nieznacznie wskazywał na zwycięstwo zwolenników Niemiec, jednak przedstawiony przez Międzysojuszniczą Komisję Rządzącą projekt podziału terytorium plebiscytowego był krzywdzący dla strony polskiej. W tej sytuacji 3 maja 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie (I – 1919, II – 1920). Jego dyktatorem ogłosił się Wojciech Korfanty.

Powstanie trwało ponad dwa miesiące. Jego efektem był ostateczny podział Górnego Śląska, przyznający Polsce znacznie większy obszar, w tym dużą część okręgu przemysłowego.

Komisarz wystawy – Jarosław Racięski

Dodaj komentarz