• 2006-04-15

Europejscy Mistrzowie – Andrzej Wajda

Instytut Kultury Polskiej i Cuny TV zapraszają na program z cyklu Europejscy Mistrzowie poświęcony Andrzejowi Wajdzie

Andrzej Wajda rozmawia z Jerrym Carlsonem, prowadzącym specjalne wydanie City Cinematheque w CUNY TV o dwóch spośród najważniejszych swoich arcydzieł, Człowieku z marmuru (1976) i Człowieku z żelaza (1981). Z inicjatywy i przy współpracy Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, w styczniu tego roku Jerry Carlson odwiedził Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie, by spotkać się z wybitnym reżyserem. Słynny filmowy dyptyk zostanie trzykrotnie wyemitowany w CUNY TV wraz z wywiadami, które powstały podczas tej wizyty, dla uczczenia “Solidarności”, która obchodziła 25-lecie swego powstania w 2005 r.
Emisje Człowieka z marmuru i towarzyszącej mu dyskusji rozpoczną się w CUNY TV (kanał 75) w sobotę 22 kwietnia o godz. 21:00, a Człowieka z żelaza wraz z dyskusją – w sobotę 29 kwietnia, także o godz. 21:00. Dokładny program emisji podany jest poniżej.
Gdy Instytut Kultury Polskiej zaproponował uczczenie obchodów 25-lecia “Solidarności” przez wywiady z Wajdą o jego dwóch historycznie powiązanych filmach, Jerry Carlson – jak sam mówi – „zastanawiał się przez nanosekundę”. Spotkanie było spełnieniem marzenia, jakie Carlson miał od lat: “Widziałem mój pierwszy film Andrzeja Wajdy na pierwszym roku studiów, w 1968 roku. Możliwość przeprowadzenia z nim wywiadu w roku 2006 mogła mi tylko przypomnieć jak wiele jego sztuka nauczyła mnie przez prawie czterdzieści lat obcowania z jego twórczością” mówi. Carlsonowi towarzyszył w Warszawie i tłumaczył wywiady profesor CUNY Andrzej Krakowski, były student Andrzeja Wajdy w Szkole Filmowej w Łodzi.

Premiera w sobotę, 22 kwietnia 2006 o godz. 21:00

 

Dodaj komentarz