• 2006-04-10

Estońska sztuka wideo

Warszawski Aktyw Artystów zaprasza 27 kwietnia o godz. 19.00 na otwarcie wystawy pt. „Estonian Video Art / The blood Project” w której udział wezmą: Külli Kaats, Flo Kasearu, Gert Hatsukov, Tanja Muravskaja, Marko Nautras i Allan Tõnissoo.

Obecnie kuratorzy otrzymują od instytucji promujących sztukę współczesną szereg zaproszeń do zaprezentowania prac wideo ze swojego regionu, zazwyczaj z kraju byłego Bloku Wschodniego. Wystawa zatytułowana „Estonian video art. The blood Project” traktuje te zaproszenia jako przejaw peryferyjności tych rejonów w sztuce i określonego stosunku do niej tj. definiowania sztuki poprzez jej geograficzną lokalizację i aspekt narodowy.

Rozpatrywanie marginesów świata sztuki w kontekście geografii i narodowości prowadzi do sytuacji, w której termin „estońska sztuka wideo“ nic nie znaczy i nic ze sobą nie niesie. Jaka jest cecha wspólna rzeźby indonezyjskiej? Jak zamanifestować narodowy charakter fińskiego malarstwa? Czy termin „hiszpańska sztuka wideo“ mówi cokolwiek o tych pracach? Rozróżnienie na poziomie narodowym należy do oficjalnego języka rządów, polityków i biurokracji. To jest pytanie postawione przed artystami.

Wystawa „Estonian video art. The blood Project” prezentuje sześciu estońskich artystów najmłodszego pokolenia. Zostali oni poproszeni o przemyślenie sytuacji, w którą zostali wpisani i zareagowania na nią. Mieli oni za zadanie przedyskutować pozycję młodego artysty z Europy Wschodniej w kontekście międzynarodowego świata sztuki. Oczekiwania, kompromisy, wyrzeczenia, relacje pomiędzy ideami i finansami, symboliczny kapitał i więzy krwi są podstawowymi hasłami do Estonian video art. The blood Project.

Kurator: Rael Artel

Wystawę będzie można zwiedzać w czwartki i soboty w godz. 18.00 – 20.00 oraz po telefonicznym umówieniu pod numerem 603957843.

Dodaj komentarz