Scena Literatury Współczesnej: Elisabeth Badinter – Fałszywa ścieżka

Elisabeth Badinter, francuska myślicielka, rzeczniczka liberalnego feminizmu i duchowa spadkobierczyni Simone de Beauvoir, od lat śledzi rozwój światowych środowisk feministycznych. Przysłuchuje się debatom, analizuje działalność ruchu i stawia kłopotliwe pytania. Swoje wnioski opisała w Fałszywej ścieżce, która wywołała we Francji prawdziwą burzę. W ostatnich latach, twierdzi autorka, w feministycznym dyskursie zaczynają dominować idee sprzeczne z rzeczywistym interesem kobiet. Współczesny feminizm, któremu patronują amerykańskie bojowniczki o prawa kobiet, Susanne Brownmiller, Andrea Dworkin i Catharine MacKinnon, zapomina o swych realnych zdobyczach i grzęźnie w jałowych, pseudonaukowych rozważaniach o różnicach dzielących kobiety i mężczyzn. W rezultacie, zamiast dążyć do pełnego równouprawnienia, zmierza do skonfliktowania płci, umacnia stereotypy ofiary i ciemiężyciela, a definicję przemocy seksualnej czyni tak pojemną, że aż bezużyteczną.

Fałszywa ścieżka, napisana żywym językiem, pełna błyskotliwych spostrzeżeń, jest ważnym głosem w debacie o prawach kobiet w obliczu reformy Unii Europejskiej.

Założeniem tego projektu jest prezentacja literatury wspólczesnej – zarówno indywidualnych pisarzy jak też grup literackich. Od noblistów do debiutantów. Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu w poniedziałki wieczorem, podczas których prezentowane będą najciekawsze nurty polskiej i światowej literatury. Wstęp wolny. Szefem projektu jest Grzegorz Łukawski.

Teatr im J. Słowackiego w Krakowie

10 kwietnia 2006, godz. 20.00

Dodaj komentarz