Zobacz to, co ja – młoda sztuka Poznania

Galeria Wozownia z Torunia zaprasza na wernisaż wystawy prezentującej młodą sztukę Poznania.

Projekt wzajemnych prezentacji młodych artystów z kilku miast Polski to pomysł Wojciecha Makowieckiego, dyrektora Galerii Arsenał w Poznaniu. Do projektu wybrane zostały Łódź, Bielsko-Biała, Toruń i Poznań. Galeria Wozownia i Małgorzata Jankowska przygotowały cykl pokazów pn. "Rozpoznanie. Demontaż doświadczeń", ich prezentacja zakończyła się w 2005 roku (wystawy w poznańskim Arsenale, Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, Galerii Bałuckiej w Łodzi). Teraz czas na pokazy w Wozowni projektów przygotowanych przez artystów i kuratorów z Poznania, Łodzi (już w maju!) i Bielska-Białej.

Wozownia jest kolejnym miejscem – po Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi – które oswajać będą młodzi poznańscy artyści. Koncepcja pokazu, który przede wszystkim jest próbą samookreślenia twórców, jest oparta na idei indywidualizmu i autonomii poznawczej artysty wobec rzeczywistości. Każdy z artystów zaprezentuje projekt charakterystyczny dla własnego widzenia sztuki w odniesieniu do otaczającego ją świata. Powstałe na ten temat prace mają charakter artystycznego credo i zestawione razem stworzą żywą tkankę sztuki najnowszej, pojmowanej jako swoista terapia wobec rzeczywistości, w której centrum stoi młody człowiek, poszukujący odpowiedzi na wszystkie nurtujące go pytania. Przy realizacji swoich pomysłów artyści używają różnorodnych rozwiązań technicznych – są to m.in. instalacje malarskie, malarstwo, fotografia, wideo, interaktywna grafika komputerowa.

Kurator projektu Przemysław Jędrowski świadomie podjął grę ze stereotypowym widzeniem Poznania, jako miejsca, które na mapie artystycznej Polski postrzegane jest głównie poprzez instalacje multimedialne.

W Wozowni zobaczyć można prace Marka Glinkowskiego, Michała Grochowiaka, Marcina Gwiazdowskiego, Rafała Jakubowicza, Macieja Kozłowskiego, Macieja Kuraka, Marka Mielnickiego, Soni Rammer, Maxa Skorwidera, Małgorzaty Szymankiewicz, Magdy Wolnej.

11.04. – 03. 05. 2006

Dodaj komentarz