• 2006-04-06

Cause & Effect

paris2_webJutro odbędzie się w Wozowni polska premiera interaktywnego spektaklu filmowego Cause & Effect. Jest to widowisko łączące tradycyjne kino i teatr, które angażuje całą widownię w oglądanie i jednocześnie tworzespektaklu. Premiera Cause&Effect odbyła się w 2002 roku w Finlandii, od tej pory prezentowana była w ok. 10 krajach.

Cause and Effect – interaktywny spektakl filmowy to wspólny projekt artystów: Christophera Hales’a (SMARTLAB, Central St Martins College of Art, London), Teijo Pellinena (Medialab, University of Art and Design, Helsinki) oraz Tomi Knuutila (University of Lapland, Finland). Projekt łączy w sobie elementy kina (fabuła) z żywym przedstawieniem artystów (teatr) przy aktywnym udziale publiczności (happening).

Koncepcja kina interaktywnego, w którym widzowie mają wpływ na fabułę i narrację  sięga roku 1967 roku i krótkiego filmu One Man and His World wyreżyserowany przez Czecha Radusza Cincerę. W czasie półgodzinnej projekcji publiczność mogła ‘głosować’ wybierając jeden z dwóch możliwych wariantów wydarzeń. Głos większości decydował o dalszych losach projekcji, całością kierował zaproszony do projektu aktor. 

Wykorzystując te oraz późniejsze doświadczenia w dziedzinie filmu, telewizji interaktywnej, gier komputerowych artyści stworzyli własny interaktywny spektakl oparty na krótkich opowiadaniach, anegdotach i pastiszach popularnych gatunków filmowych, których akcja oraz zakończenie zmienia się za sprawą głosujących widzów. Ich udział i aktywność gwarantuje pełen sukces pokazu. W programie spektaklu znajdą się krótkie filmy autorstwa Christophera Hales’a, Teino Pellinena i Tomi Knuutila realizowane w 2002-2005 roku.

Cause & Effect jest projektem, który z roku na rok rozwija się, ulega modyfikacji i rozbudowaniu. Każda jego prezentacja to nowy zestaw filmów i historii oraz nowe formy głosowania i udziału publiczności. Projekt był realizowany na największych festiwalach i przeglądach sztuki intermedialnej na świecie m.in. Roxy/NOD, Prague, Czech Republick (2005); Göteborg Film Festival, Sweden (2005); In-Cinema, Tartu, Estonia March 2004: Tampere Film Festiwal;  European Media Art Festiwal w Osnabrück (2003).

Cause & Effect: 7 kwietnia 2006, godz. 18.00

tekst prasowy: Galeria Sztuki Wozownia

Dodaj komentarz