Foto – Grafiki Piotra Smolnickiego

W czwartek, 6 kwietnia 2006 r. o godzinie 19.00 w Galerii Art NEW media w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Piotra Smolnickiego: Portret. Foto – Grafiki.  

Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 20 najnowszych prac Piotra Smolnickiego, będących efektem wykorzystania technik fotograficznych w grafice.

Piotr Smolnicki urodził się w 1952 roku w Warszawie. W 1982 roku ukończył Wydział Grafiki ASP w Warszawie dyplomem z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Haliny Chrostowskiej oraz aneksem z malarstwa w pracowni prof. Teresy Pągowskiej. Zajmuje się grafiką, rysunkiem i malarstwem. Od 1982 roku pracuje na ASP w Warszawie. Obecnie pełni funkcję prodziekana Wydziału Grafiki tej uczelni.

„Znam i cenię od dawna twórczość graficzną Piotra Smolnickiego. Jego postać kojarzy mi się z ciągłymi poszukiwaniami, próbami. Mam w pamięci eksperymenty Piotra z emulsją światłoczułą, którą różnymi sposobami nanosił na płyty graficzne, obłaskawianie offsetu, na rzecz grafiki artystycznej, w formie szlachetnej algrafii. Później przyszły odbitki na przezroczystych materiałach – to kolejne fazy opanowania nowych przestrzeni, poszerzania możliwości. Mam wrażenie, że twórczość Piotra Smolnickiego jest obecnie w kluczowym momencie, kiedy jest bliski tego, czego tak długo szukał.
Potrzeba użycia fotografii, jej przetwarzania i wykorzystywania na nowo w grafice jest w tej twórczości czymś naturalnym i oczywistym. Materia stricte graficzna znakomicie przenika się z tą fotograficzną. Dwa światy świetnie się uzupełniają, koegzystują, a ich ewolucja tworzy nowe wartości. Jest to istotny głos w dyskusji nad formą współczesnej grafiki, sposobami jej uprawiania i prezentowania”.
Prof. Andrzej Węcławski
Dziekan Wydziału Grafiki ASP w Warszawie

Wystawa odbywa się w ramach II Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej. Bedzie ją można oglądać od 7 do 29 kwietnia 2006 roku.

Organizatorzy
Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 

Dodaj komentarz