• 2006-04-04

Festiwalu Literatury Popularnej POPLIT

W dniach 19-23 kwietnia odbędzie się druga edycja Festiwalu Literatury Popularnej POPLIT, najpopularniejszej części całorocznego Festiwalu 4 Pory Książki.

Impreza adresowana jest do szerokiego kręgu czytelników, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych. Wydarzenia organizowane w ramach festiwalu  będą mieć miejsce w Warszawie, Krakowie, Nowym Sączu, Przemyślu, Bielsku-Białej i Elblągu.

W tym roku przewidziano spotkania z zagranicznymi pisarzami (Michel Faber z Wielkiej Brytanii, Siergiej Łukjanienko z Rosji, Irena Obermanová z Czech oraz Vedrana Rudan z Chorwacji) natomiast w roli gwiazd specjalnych wystąpią Marek S. Huberath oraz Jacek Dukaj. Polska fantastyka naukowa znajdzie się zresztą w centrum uwagi. Oprócz spotkań z autorami Miast pod skałą i Innych pieśni, przewidziano debatę na temat twórczości Adama Wiśniewskiego-Snerga, spotkanie z pisarkami fantastyki (m.in. Anną Brzezińską, Mają Lidią Kossakowską oraz Ewą Białołęką), a także rozmowę na temat korzeni fantastyki i spotkania z Piotrem Szulkinem, filmowcem i prozaikiem mocno związanym z ambitną sf. Prezentacji literatury towarzyszą pokazy filmowe.

Fantastyka to jednak tylko część POPLITowego programu. Wiktor Stoczkowski, autor naukowej rozprawy Ludzie, bogowie i przybysze z kosmosu, Michał Otorowski, autor książki Kosnpiracjonizm polski, oraz Witold Jabłoński znany z cyklu historycznych powieści (właśnie ukazał się tom trzeci Ogród miłości) będą rozmawiać na temat spiskowej teorii dziejów i ludzkiej fascynacji irracjonalnością.

Miłośnicy komiksu będą mieli okazję przysłuchać się dyskusji autorów, wydawców i krytyków komiksu, którzy wezmą pod lupę coraz popularniejszy w Polsce nurt komiksu historycznego. Czytelnicy – a nade wszystko czytelniczki – tak zwanej prozy kobiecej spotkają się ze swoimi ulubionymi autorkami, a mistrzowie kuchni i autorzy książek o jedzeniu dyskutować będą o przyjemnościach czytania i smakowania czyli literaturze kulinarnej. Tłumacze najpopularniejszych pisarzy – m.in. Paulo Coelho, Isabel Allende, Neila Gaimana – podzielą się z czytelnikami swoimi doświadczeniami i opowiedzą o  swej „literackiej znajomości” z autorami, zaś o prozie portretującej codzienne życie porozmawiają młodzi polscy twórcy z młodymi krytykami.
We wszystkich miastach festiwalowych odbędą się także spotkania dla dzieci: najmłodsi będą mieli okazję porozmawiać ze swoimi ulubionymi pisarzami i wziąć udział w warsztatach komiksowych.

Festiwal 4 Pory Książki jest jedyną ogólnopolską imprezą literacką o charakterze międzynarodowym.

Instytut Książki

Dodaj komentarz