Dyskusja o pokoleniu Jana Pawła II

5 kwietnia 2006r., o godz. 18.00 w sali kinowej CSW Zamek Ujazdowski będzie miała miejsce dyskusja O sztuce papieskiej, pokoleniu Jana Pawła II i książce „Ojciec odchodzi” Piotra Czerskiego. W dyskusji udział wezmą: Monika Branicka, Piotr Czerski, Anna Okrasko i  Aleksandra Polisiewicz. Prowadzenie: Martyna Sztaba.

Podczas dyskusji zaprezentowane zostaną:

  • fragmenty powieści “Ojciec odchodzi”
  • obrazy Anny Okrasko z cyklu „Znicze dla Ojca Świętego”
  • dwa filmy krótkometrażowe: „2137”, reż. Klaudia Wojciechowicz i Beata Sosnowska, oraz “Żałoba po papieżu”, reż. Syreny TV

„Ojciec odchodzi” Piotra Czerskiego to jeszcze jedna ksiażka o polskim papieżu. Krytyczna minipowieść o tzw. pokoleniu JPII. Obraz społeczeństwa polskiego w Krakowie zestawiony z obrazem medialnym; wszechobecne stacje telewizyjne, okno na Franciszkańskiej, Marsze Milczenia, Mecze Pokoju, Czarny Internet i wiele innych zbiorowych akcji.

1 kwietnia 2005 (w wigilię śmierci papieża) główny bohater – ateista – przyjeżdża na stypendium do ukochanego miasta największego z Polaków i niczym Odyseusz wedruje po krakowskich mieszkaniach i przepełnionych knajpach, konsumując alkohole i prowadząc z przedstawicielami miejscowej młodej inteligencji oraz obcokrajowcami rozmowy o Papieżu, rzeczach ostatecznych, i tych zupełnie błahych. Jest przy tym nieodmiennie zaskoczony masowymi eventami i krytycznie portretuje medialny wizerunek społeczeństwa, któremu na ekranach, monitorach, w słuchawkach na żywo umiera Ojciec. Gatunek: połączenie kroniki, bloga, dziennika, wspomnień, eseju, powieści środowiskowej i humoreski, z elementami powierzchownej rozprawy filozoficzno-teologicznej. Opowieść ilustrują obrazy Anny Okrasko z cyklu „Znicze dla Ojca Świętego”.

Dodaj komentarz