• 2006-03-29

Marc Chagall w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe w Krakowie po raz trzeci gości dzieła jednego z najsłynniejszych artystów XX wieku, Marca Chagalla. W dniach 31 marca – 31 maja 2006 r. będzie można oglądać  wyjątkowe dzieło Chagalla – monumentalne płótno i serię szkiców Commedia dell’Arte. Wernisaż wystawy odbędzie się 31 marca o godz. 18.00.

Commedia dell’Arte należy do zaledwie kilku obrazów olejnych Marca Chagalla tak ogromnych rozmiarów (2,55 x 4 m). Chagall namalował go specjalnie dla frankfurckiej Opery w roku 1958. Wraz z 14 szkicami  Commedia przez lata zdobiła foyer nowego gmachu. Wcześniej opera i teatr mieściły się w jednym budynku zwanym Schauspielhaus. Ta wspaniała secesyjna budowla została zniszczona pod koniec II wojny światowej w wyniku bombardowania, podobnie jak większość budynków starego miasta.
W latach 50. XX wieku najważniejsze z nich odbudowano. Schauspielhaus został ponownie otwarty dla publiczności w roku 1951.
Okazało się jednak, że budynek jest zbyt mały, by pomieścić operę i teatr, dlatego podjęto decyzję o budowie oddzielnego gmachu opery. O namalowanie obrazu do foyer nowego budynku poproszono Marca Chagalla. Artysta przyjął zlecenie i sporządził około 17 szkiców, z których jeden został wybrany na projekt ostateczny. Obraz Commedia dell’Arte został ukończony i sygnowany w roku 1958.

Monumentalne płótno zostało przewiezione z Francji do Frankfurtu, jednak kiedy dotarło na miejsce, nowy budynek Opery nie był jeszcze gotowy i rozpoczęły się peregrynacje. Obraz przechowywany był w magazynach firmy przewozowej do czasu, gdy przejął go Städelsches Kunstinstitut we Frankfurcie. Tam też w listopadzie 1960 roku zorganizowano pierwszy pokaz Commedii wraz ze szkicami. Ostatecznie, w grudniu 1963 roku cała grupa Commedii zawisła we foyer nowego budynku Opery.
Odwiedzający Operę mogli podziwiać piękny obraz (największe malowidło Chagalla w Niemczech), lecz nowa Opera nie miała szczęścia – w roku 1987 większa część budynku doszczętnie spłonęła. Commedia cudem pozostała nietknięta. Na czas odbudowy Opery w latach 1988–1991 grupa Commedii eksponowana była w holu wejściowym Frankfurter Volksbank.
W 1991 roku płótno wróciło do Opery, a w roku 2004 zostało wypożyczone przez Icon Museum we Frankforcie na wystawę Gdy Chagall uczył się latać. Od ikony do awangardy, która była następnie prezentowana w Tessalonikach, w Grecji, w czasie letniej Olimpiady.

Zobacz także: Marc Chagall – Commedia dell’Arte

Dodaj komentarz