• 2006-03-29

David Mitchell w Polsce

mitchellW dniach 7-10 kwietnia 2006 r. gościć będzie w Polsce pisarz brytyjski David Mitchell. Autor odwiedzi Warszawę i Szczecin, by promować polskie wydanie swojej powieści Cloud Atlas / Atlas chmur. Pisarz przyjedzie do Polski na zaproszenie British Council oraz Domu Wydawniczego Bellona w ramach projektu literackiego British Council Faces and Places: New British Writing.

David Mitchell urodził się w Southport w 1969 roku. Dorastał w Malvern w hrabstwie Worcestershire, gdzie studiował literaturę angielską i amerykańską. Tytuł magistra w zakresie literatury porównawczej zdobył na University of Kent. Przez rok mieszkał na Sycylii, następnie przez osiem lat w Japonii (Hiroszima), gdzie uczył języka angielskiego.

W jego pierwszej powieści Ghostwritten (Widmopis), która ukazała się w 1999 roku, dziewięciu narratorów z różnych części świata opowiada zazębiające się historie. Powieść otrzymała nagrodę Mail on Sudany/John Llewellyn Rhys Prize i była nominowana do Guardian First Book Award. Ghostwritten była też bardzo dobrze przyjęta w Polsce.

Kolejna powieść, number9dream (2001) dostała w 2002 roku nominację do nagrody Man Booker Prize for Fiction. Akcja powieści dzieje się we współczesnym Tokio i jest historią Eiji Miyake, który poszukuje ojca. W 2003 roku magazyn Granta włączył Davida Mitchella do grona dwudziestu najciekawszych i najbardziej obiecujących autorów w Wielkiej Brytanii (Best of Young British Novelists).

Trzecia z kolei powieść autora, Cloud Atlas, opowiada o mieszkańcu Oceanii, który jest świadkiem zmierzchu nauki i cywilizacji. Zawarte w książce opowiadania, z pozoru niezależne od siebie, poruszają również kwestie historyczne. Cloud Atlas była nominowana do nagrody Man Booker Prize for Fiction 2004.

Najnowsza powieść autora z 2006 roku nosi tytuł Black Swan Green.

Program wizyty Davida Mitchella w Polsce:
7 kwietnia, 18.30: Spotkanie z czytelnikami, EMPIK Junior, ul. Marszałkowska 116/122 , Warszawa
8 kwietnia, 17.00: Podpisywanie książki, Księgarnia Matras, Arkadia, Warszawa
10 kwietnia, 18.30: Spotkanie z czytelnikami, Biblioteka Brytyjska, ul. Pułaskiego 10, Szczecin

Dodaj komentarz