• 2006-03-29

Beethoven: Dziedzictwo i rezonans

Od 28 marca do 14 kwietnia 2006 r. w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie można oglądać wystawę autografów muzycznych organizowaną w ramach jubileuszowego 10. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Wystawa nosi tytuł Beethoven: Dziedzictwo i rezonans.

Zgodnie z tematyką tegorocznego, jubileuszowego Festiwalu Beethoven – dziedzictwo i rezonans, oprócz komozycji patrona Festiwalu zaprezentowane zostaną również autografy jego wielkich poprzedników – J.S. Bacha, J. Haydna i W.A. Mozarta, jak i dzieła późniejszych twórców: F. Chopina, F. Mendelssohna, F. Schuberta, R. Schumanna, J. Brahmsa, a z kompozytorów współczesnych – K. Pendereckiego. Na dobór przedstawionych eksponatów wpłynęły też przypadające w tym roku obchody: 250–lecia urodzin Mozarta, setnej rocznicy urodzin Dymitra Szostakowicza oraz 40–lecia prawykonania Pasji wg Św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego.

Ekspozycja obejmie w głównej mierze manuskrypty pochodzące ze zbiorów dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie, przechowywane od lat w Bibliotece Jagiellońskiej. Materiał ekspozycyjny, usystematyzowany w kilku grupach odnoszących się do muzyki symfonicznej, wokalno–instrumentalnej, kameralnej i solowej dopełnią należące do kolekcji muzykaliów BJ cenne wydawnictwa faksymilowe i pierwodruki utworów, objętych tegorocznym programem Festiwalu.

1 komentarz do artykułu “Beethoven: Dziedzictwo i rezonans”

  1. emre oplik

    lightowo,ale po co to komu??????????????????????????????????????????

Dodaj komentarz