• 2006-03-28

Odszedł Stanisław Lem

W wieku 85 lat zmarł w poniedziałek 27 marca w Krakowie Stanisław Lem, jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich pisarzy, autor książek science-fiction.

Stanisław Lem urodził się w 1921 r. we Lwowie. Debiutował w 1946 r. nowelą "Człowiek z Marsa". Pięć lat później ukazała się jego pierwsza powieść fantastyczno-naukowa "Astronauci". Kolejne dzieła Lema: "Powrót z gwiazd", "Solaris", "Opowieści o pilocie Pirxie", "Dzienniki Gwiazdowe", "Cyberiada", weszły do kanonu najsłynniejszych dzieł science-fiction XX wieku.

Lem był też autorem prac eseistyczno-filozoficznych "Summa technologie" i "Filozofia przypadku", a także powieści psychologicznej "Szpital przemienienia". Przez kilkanaście ostatnich lat zajmował się głównie publicystyką, między innymi na łamach "Tygodnika Powszechnego".

Stanisław Lem był uważany za odnowiciela powieści fantastyczno-naukowej, której tematykę poszerzył o problemy humanistyki, a także skutków rozwoju nauki i techniki. Był jednym z najbardziej znanych polskich pisarzy w świecie. Łączny nakład jego książek, tłumaczonych na 41 języków, przekroczył 27 mln egz.

Dodaj komentarz