• 2006-03-21

Laureaci Melchiorów 2005

Laureatami drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „Melchiory” zostali Katarzyna Michalak, Hanna i Adam Bogoryja-Zakrzewscy, Krystyna Kurczab-Redlich, Jarosław Sypniewski,  Anna Kaczkowska oraz Jacek Kurkowski. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 19 marca 2006 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Jury pod przewodnictwem Ireny Piatowskiej-Mądry w składzie: Maciej Drygas, Hanna Krall, Krystyna Melion i Anna Sekudewicz przyznało:

W kategorii Premiera Roku:

Nagrodę im. Witolda Zadrowskiego za reportaż artystyczny w wysokości 5 000 zł
Katarzynie Michalak z Polskiego Radia Lublin – reportaż pt. „Zobaczyć wszystko, dojść wszędzie…” – za perfekcyjną formę radiową i doskonałą kompozycję dramaturgiczną pięknej, wzruszającej opowieści o miłości.

Nagrodę im. Witolda Zadrowskiego za reportaż społeczny w wysokości 5 000 zł
Hannie i Adamowi Bogoryja-Zakrzewskim ze Studia Reportażu i Dokumentu PR – reportaż pt. „Szlaufy” – za wnikliwą obserwację środowiska młodzieży szkolnej i ukazanie nieznanej subkultury powstającej w dużych centrach handlowych

W kategorii Inspiracja Roku:

Statuetki Melchiora i nagrody pieniężne w wysokości 3 750 zł każda:
Krystynie Kurczab-Redlich za odwagę i determinację w ujawnianiu pogwałconych ludzkich praw w Czeczenii.
Jarosławowi Sypniewskiemu z Programu Pierwszego Telewizji Polskiej za głęboki, artystycznie dojrzały, przejmujący obraz świata zniewolonego pokazany w reportażu zatytułowanym „Widowisko”.

Tytuł Radiowego Reportażysty Roku:

Statuetkę Melchiora i nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł Jury przyznało Annie Kaczkowskiej z Polskiego Radia Lublin za wszechstronność tematyczną, podążanie za prawdą bohatera, wnikliwość dokumentacji oraz doskonały warsztat radiowy.

Po raz pierwszy w tym roku przyznana została także Nagroda Specjalna Studia Reportażu i Dokumentu PR (statuetka Melchiora). Przyznaje ją redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu PR za działania na rzecz rozwoju gatunku lub jego promocji. Pierwszym laureatem tej nagrody został Jacek Kurkowski z Radia Katowice – za mistrzostwo realizacji dźwięku w reportażach radiowych i stałą gotowość do współpracy z twórcami tego gatunku.

Organizatorem konkursu oraz gali było Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Dodaj komentarz