• 2006-03-20

Pokaz Anny Buczkowskiej

Warszawska Farbiarnia na Pięknej zaprasza na pokaz Anny Buczkowskiej pt. "Uwolnieni z szaf". W czasie trwania wystawy będzie można zobaczyć przede wszystkim niezwykłe tkaniny artystyczne i kolaże Anny Buczkowskiej, pochodzące z serii zatytułowanych „Szaty” i „Kolekcje” oraz ostatniego cyklu gobelinów „Manekiny”.

Równolegle z wystawą tkanin pokazane zostaną rysunki artystki, będące często pierwszym szkicem do prac powstających później w warsztacie tkackim oraz jej obrazy w oleju na płótnie, stanowiące kontynuacje powyższych cykli.

Ludzie „Manekiny”, ludzie „puzzle” to bohaterowie ostatnich serii tkanin artystycznych Buczkowskiej – pozbawieni osobowości, schematycznie poukładani na płaszczyźnie gobelinu. „Pogubieni egoiści, nie potrafiący się porozumieć ani zbudować wartościowych relacji, niezdolni do okazywania zrozumienia, szacunku sobie nawzajem” – tłumaczy Anna Buczkowska. Atutem jej prac jest zarówno doskonała kompozycja jak i dobór barw. Cykl gobelinów „Manekiny” (wymiary 70x50cm) powstał w tradycyjnej technice tkackiej (z użyciem wełny i bawełny). Misternie tkana, wyraźna czerwona nitka jest nieco „rozedrgana” w obrysie postaci ludzkich. Razem z szarością cienia postaci i bielą podłoża stanowi niepowtarzalną kompozycję kolorystyczną.

Cykle tkanin i kolaże pt. „Szaty” i „Kolekcje” powstały na przestrzeni ostatnich dwunastu lat twórczości artystki. Obie serie mają wspólny „garderobiany” motyw w postaci „wyjętych z szafy” części garderoby. Cykl „Kolekcje” składa się z kilku dużego formatu (o wymiarach 200x250cm) gobelinów, utkanych klasycznie z wełny, lnu i bawełny. Do „Kolekcji” dołączone zostały pokrewne pod względem tematycznym i kompozycyjnym kolaże stworzone na bazie fizeliny oraz juty, z użyciem folii igielitowej.

Zarówno gobeliny jak i kolaże z serii „Kolekcje” składają się z sześciu lub dziewięciu „ubiorów” ułożonych na płaszczyźnie prostokątnej szafy. Dzięki takiej kompozycji oglądając „Kolekcje” można odnieść wrażenie, jakby zaglądało się do czyjejś, a może nawet własnej, szafy … Dla odmiany, kolaże z nowszej serii „Szaty” istnieją poza szafami i stanowią odrębne obiekty artystyczne. Każdej z szat artystka nadała nazwy wskazujące ich nastrój i przeznaczenie – np. znalazły się tu szaty; „Deszczowa”, „Słoneczna”, „Sportowa”, „Frywolna”. Buczkowska tworząc „Szaty” użyła nietypowych materiałów i technik plastycznych – np. papierowe podłoże niektórych kolaży pokryte zostało roztartymi owocami leśnymi, a same szaty są stworzone z folii, czasem z dodatkiem subtelnych koralików, wzbogacone rysunkiem, malowaniem lub szyciem i zawieszone na drucianym wieszaku.

To właśnie wieszak stanowi najbardziej charakterystyczny element garderobianego cyklu tkanin i kolaży „Kolekcji” i „Szat”. Czasami jest on zintegrowany z tkaniną (po prostu utkany), ale najczęściej jest to autentyczny wieszak do ubrań – plastykowy, drewniany lub z drutu, wkomponowany w gobelin lub podłoże kolażu.

1 komentarz do artykułu “Pokaz Anny Buczkowskiej”

  1. Sandra

    Do czego jednym slowem sluza gobeliny?

Dodaj komentarz