• 2006-03-20

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „… Czy to jest kochanie?”

Już po raz dziesiąty odbędzie się w Elbągu Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „… Czy to jest kochanie?”. Festiwal będzie miał miejsce w CKiWM „Światowid” w dniach 28-31 marca 2006 roku.

Pierwszy raz Festiwal Sztuki Słowa „wydarzył się” w 1997 roku i już wtedy zyskał uznanie w oczach krytyków i publiczności, od razu zyskał grono wiernych wielbicieli i entuzjastów. Od samego początku jego patronką była miłość. Do Elbląga przyjeżdżają artyści, aby wyśpiewać, wypowiedzieć, wykrzyczeć, wygrać uczucie, które znane jest przecież każdemu.

Istotą Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „… Czy to jest kochanie?” jest konkurs. Młodzi ludzie, którzy dopiero wchodzą na drogę artystyczną, przyjeżdżają do Elbląga z całego kraju, aby wziąć udział w konkursach: piosenki artystycznej, recytacji, teatrów jednego aktora i małych form teatralnych, a podczas ostatniej edycji również kabaretów. Ponieważ Festiwal ma charakter ogólnopolski, zatem w konkursowej rywalizacji bierze udział czołówka polskich recytatorów, twórców teatru i zajmujących się piosenką, gwarantując najwyższy poziom prezentacji.

Prezentacje oceniane są przez jury festiwalowe złożone z najwybitniejszych postaci świata teatru, literatury i piosenki. W minionych edycjach jurorami festiwalu byli m.in. Krzysztof Kolberger, Jerzy Satanowski, Janusz Majcherek, Piotr Machalica, Janusz Radek. Festiwal gościł artystów: Michała Bajora, Annę Marię Jopek, Mariana Opanię, Studio Buffo, Hannę Banaszak, Artura Barcisia i wielu innych.

Jeden z jurorów, Edward Wojtaszek, o Festiwalu powiedział- „Bardzo podoba mi się otwarta formuła tej imprezy. Jest tu i recytacja, i poezja śpiewana, i mała forma, i teatr jednego aktora. To wszystko się ze sobą przeplata. Hasło festiwalu – „… Czy to jest kochanie?” – to temat bardzo pojemny i atrakcyjny. Elbląg jest o tyle atrakcyjniejszy od innych festiwali, że tutaj wszystko się ze sobą miesza".

FSS „Czy to jest kochanie…?” pomyślany został jako konkurs, ale towarzyszą mu występy najlepszych polskich artystów. W tegorocznej edycji zaplanowane zostały cztery koncerty galowe.

Pierwszego dnia Festiwalu, 28 marca, odbędzie się koncert pt. „Wielka Pani”. Na koncert składają się wczesne wiersze Karola Wojtyły oraz jeden z najpóźniejszych jego utworów „Tryptyk Rzymski”, które interpretować będą wielcy artyści polskiej sceny: Joanna Szczepkowska, Anna Seniuk, Krzysztof Kolberger i Jerzy Trela. Autorem muzyki, którą wykona zespół pod kierunkiem Włodzimierza Nahornego, jest Janusz Strobel. Usłyszymy tak znakomitych instrumentalistów, jak: Włodzimierz Nahorny – fortepian, Janusz Strobel – gitara, Mariusz „Fazi” Mielczarek – saksofon, Mariusz Bogdanowicz – kontrabas, Piotr Biskupski – perkusja. Jazzującą atmosferę koncertu, z pogranicza smooth jazzu i muzyki klasycznej wzbogacą wstawki Kwartetu Smyczkowego Intermezzo. Całość poprowadzi dziennikarz radiowy Paweł Sztompke.

W środę, 29 marca, o godzinie 21.00 odbędzie się  Koncert jubileuszowy z okazji 10 – Lecia FSS „Czy To Jest Kochanie?”. O tym dniu Andrzej Poniedzielski napisał: „Jubileusz Festiwalu – to radosny obowiązek oddania pokłonu, przypomnienia laureatów kolejnych edycji. W czasie koncertu „Kobieto! – Ergo Sum!” laureatki, bo to same kobiety zbierały laury Festiwalu, wspomagane przez żeńską orkiestrę śpiewać będą piosenki o tytułowej "M" – Miłości. A piosenki te będą ilustracją, impresją, ale i prowokacją. Inspiracją względem trzech męskich postaci: syna, ojca i ojca chrzestnego -  w tej roli Maciej Stuhr, Paweł Wawrzecki i Andrzej Grabowski.
Monologi, dialogi czy wreszcie rozmowy tych trzech Panów będą osnową koncertu. Będą uruchamiać skojarzenia z jakimś miłości kolorem, odcieniem by piosenka mogła je dopełnić. A wszystko żartobliwie acz nie „bardzo śmiesznie”. Od powagi, sentymentalizmu nawet, nie stroniąc acz dystans zbawienny zachowując.”

Trzeciego dnia Festiwalu, 30 marca, wyczyny artystów skłonią publiczność do śmiechu, gdyż będzie to wieczór pod znakiem kabaretów i teatrów satyry. Koncert prowadzić będzie Andrzej Poniedzielski i Grupa MoCarta. Ci ostatni mówią o sobie:
„Jesteśmy na przekór dostojnej powadze sal koncertowych, na przekór nużącej codzienności życia muzyków, na przekór zaprzysięgłym melomanom i na przekór fanom rocka, rapu czy muzyki pop, którzy boją się klasyki jak ognia. Traktujemy naszą matkę muzykę z żartobliwą ironią i jesteśmy pewni, że się nie obrazi”. 

Ostatniego wieczoru „Czy to jest kochanie”, 31 marca,  na koncercie galowym w kategorii piosenki artystycznej, wystąpi zespół Raz.Dwa.Trzy. Gośćmi specjalnymi będą: Katarzyna Groniec,  Hanna Śleszyńska, Iwona Loranc, Joanna Lewandowska, Mirosław Czyżykiewicz, Mariusz Lubomski.

Dodaj komentarz