• 2006-03-18

„Muzeum” Marka Sobczyka

20 marca 2006 r. o godz. 19:00 w warszawskiej Zachęcie zostanie otwarta wystawa „Muzeum” w cudzysłowie. Tego samego dnia o godz. 12:00 odbędzie się spotkanie z autorem wystawy – Markiem Sobczykiem.

„Muzeum” w cudzysłowie to autorski projekt Marka Sobczyka, na który składają się zrealizowane przez niego prace zainspirowane twórczością innych uznanych artystów. W cudzysłów wzięte zostały dzieła Magdaleny Abakanowicz, Stanisława Dróżdża, Jeffa Koonsa, Kazimierza „Przerwy” Malewicza, Romana Opałki, Jamesa Joyce’a. Uśmiercone muzealną konwencją prace, zawłaszczone przez Sobczyka zyskują nową formę i znaczenia, wyznaczone przez horyzont artysty, jego polemiczną, krytyczną albo afirmatywną, zawsze indywidualną interpretację. Projekt Sobczyka zakłada krytykę sztuki realizowaną środkami artystycznymi.

Muzeum wymyślone, tworzone i zarządzane przez jedną osobę to również odpowiedź na ekonomię muzeów i rynku sztuki, powstawania nowych muzeów, gromadzenia kolekcji, zatrudniania kuratorów, wydawania katalogów.
Wystawie towarzyszy publikacja Kurs sublimacji, zbiór wykładów prowadzonych przez Marka Sobczyka w Zachęcie na przełomie 2003 i 2004 roku.

Wystawa będzie czynna od 21 marca do 2 kwietnia 2006 r.

Dodaj komentarz