• 2006-03-18

Jahrbuch Polen 2006 – Frauen

Za tydzień ukaże się na rynku niemieckim nowe wydanie rocznika Jahrbuch Polen 2006 poświęcone dyskusjom kobiecym w Polsce ostatnich 20 lat. Do autorek rocznika należą znane publicystki zaliczane do nurtu feministycznego – Sławka Walczewska, Kinga Dunin, Agnieszka Graff. Ich wypowiedzi zarysowuja istotę dyskursu kobiecego w Polsce od chwili narodzin „profesjonalnego” ruchu feministycznego na przełomie lat 80- i 90-tych. O kobietach w historii Polski, narodzinach mitu Matki-Polki w epoce Romantyzmu oraz historii polskiego ruchu kobiecego w XIX i XX wieku pisze niemiecka profesor historii na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie, Gertrud Pickhan.

Katolicki punkt widzenia spraw kobiecych reprezentują dziennikarka Alina Petrowa-Wasilewicz i abp Józef Życiński. O ubiegłorocznej wystawie „Polka” w Międzynarodowym Centrum Sztuki Zamek Ujazdowski pisze Anna Nasiłowska, a najnowsze trendy literatury polskiej na tematy kobiece analizuje Inga Iwasiów. Nie brak też spojrzenia na reakcje polskiego mężczyzny na zachodzące zmiany w postrzeganiu ról płci pióra socjologa Ireneusza Krzemińskiego. Z kolei Peter Oliver Loew analizuje niemiecki mit „pięknej Polki” w literaturze i mass-mediach na przestrzeni ostatnich stu lat.

Część literacka prezentuje nie publikowane do tej pory w języku niemieckim wiersze i fragmety prozy polskiej poświęcone kobietom autorstwa Manueli Gretkowskiej, Moniki Luft, Izabeli Filipiak, Haliny Poświatowskiej, Janusza Głowackiego i Sławomira Shutego.
Rocznik ilustrują portrety polskich kobiet Tadeusza Rolke.

Aktualny numer zawiera również felietony nie związane z tematem przewodnim: artykuły o polskiej scenie politycznej przed i po wyborach 2005 r. Janusza A. Majcherka oraz analizę niemieckich reakcji na „polski” pontyfikat Jana Pawła II oraz polskich głosów po wyborze „niemieckiego” papieża Benedykta XVI autorstwa Marka Zająca.

Dodaj komentarz