• 2006-03-17

26 Międzynarodowe Targi Książki w Paryżu

Instytut Książki będzie uczestniczył po raz czwarty w Międzynarodowych Targach Książki w Paryżu odbywających się w dniach 17 – 23 marca w halach wystawienniczych przy Porte de Versailles. W targach uczestniczyć będzie ok. 1.200 wystawców, w tym 250 zagranicznych z 37 państw. W zeszłym roku odwiedziło je 165.000 osób.

Tegorocznym gościem honorowym targów będzie frankofonia (pojęciem tym określa się literaturę w języku francuskim tworzoną poza Francją). Organizatorzy zaprosili do Paryża 40 autorów piszących po francusku z 40 krajów Europy, Afryki, Azji, Pacyfiku, obu Ameryk i Karaibów. Polska pełni rolę obserwatora w Światowej Organizacji Frankofonii i dlatego jednym z zaproszonych gości jest Grzegorz Rosiński, rysownik, autor Thorgala, mieszkający obecnie w Szwajcarii.

Na stoisku Instytutu Książki o powierzchni ponad 50 m2 znajdą się nowości z ostatniego roku, a także książki 11 polskich wydawnictw oraz tłumaczenia dofinansowane w ramach Programu Translatorskiego ©Poland. Na targi paryskie Instytut Książki przygotował również katalog Nouveaux Livres de Pologne rekomendujący najciekawsze pozycje wydawnicze z ostatniego roku. W związku z setną rocznicą urodzin Jerzego Giedroycia odwiedzający stoisko będą także mogli zobaczyć małą wystawę poświęconą jego życiu oraz działalności Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte przygotowaną we współpracy z Instytutem Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz Towarzystwem Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu.

Ponieważ targi otwarte są dla szerokiej publiczności, dlatego na polskim stoisku paryska Librairie Polonaise sprzedawać będzie literaturę polską w oryginale i w tłumaczeniach.

Dodaj komentarz