• 2006-03-15

Artystyczne podróże Polskiego Teatru Tańca

Już po raz piąty w tym sezonie Polski Teatr Tańca wyjeżdża w artystyczną podróż do Niemiec. Tym razem 19 marca zespół Ewy Wycichowskiej wystąpi w Kassel na X Międzynarodowym Festiwalu Tańca. Poznańscy artyści zaprezentują tam “Naszyjnik gołębicy” i “Barocco” w choreografii Jacka Przybyłowicza oraz “Zefirum” Virpi Pahkinen.

Dziesięc dni później Polski Teatr Tańca będzie gościł po raz kolejny w Kleist Forum we Frankfurcie nad Odrą, 30. marca zaprezentuje tam zrealizowany w koprodukcji polsko-niemieckiej spektakl Ewy Wycichowskiej “Przypadki Pana von K.” a 31 marca “ Tango z Lady M.” również w choreografii szefowej zespołu.

Z poznańską publicznością Polski Teatr Tańca spotka się już za kilka dni na Scenie Rozmaitości, gdzie 26 i 27 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przedstawi premierowe Short Cuts.

Autorem choreografii do nowego spektaklu Polskiego Teatru Tańca jest Istvan Juhos – Putto, który po ukończeniu szkoły baletowej w Budapeszcie przez wiele lat był związany z najlepszymi zespołami tańca współczesnego na świecie m.in. Kibbutz Contemporary Dance Company, Baatsheva Dance Company i Tanz – Forum Köln. To doświadczenie odnajdujemy w jego języku choreograficznym, który opierając się na technice contemporary dance, buduje indywidualne struktury stylistyczne i tematyczne.

Putto tak opowiada o swoim spektaklu:

“Chodząc po ulicy, wyobraź sobie relacje ludzi wokół, kto kogo lubi, a kto kogo nie. Każdy z kimś ma jakieś sprawy do załatwienia, każdy chce coś ukryć lub czymś się podzielić.
Wszyscy pokonujemy granice by wejść w kontakt z innymi.
Myślałem o swoim dzieciństwie, kiedy biegłem przez plac zabaw, przez błoto, trawę, dźwięki, słowa, radość, smutek…
Jeśli biegniesz szybko musisz uważać, gdzie stawiasz stopy. To pierwsze doświadczenie dziecka, szybki bieg i rozpoznawanie świata. To zupełnie asymetryczne i nieprzewidywalne podróżowanie, poszukiwanie wzorców i sposobów życia. To właśnie przykład tego, co chcę badać.
Teraz używam form by zbudować relację między tancerzami, ale nie chcę stworzyć czegoś skończonego. Bardziej mnie interesuje historia, która się zaczyna i trwa między ludźmi, niż opowieść, która ją zamknie.
Nieprzewidywalne krótkie cięcia – short cuts.”

choreografia: Istvan Juhos – Putto
muzyka: Arvo Part, Steve Roach, Robert Rich
kostiumy: Adriana Cygankiewicz

tańczą:
Karina Adamczak – Kasprzak
Agnieszka Błacha
Piotr Chudzicki
Istvan Juhos-Putto
Ramona Nagabczyńska
Bartłomiej Raźnikiewicz
Daniel Stryjecki
Paulina Wycichowska

ponadto w wieczorze:
Stop Non Stop

choreografia: Paulina Wycichowska
muzyka: Europa String Choir, Steve Reich, Buta Raga
kostiumy: Adriana Cygankiewicz(wersja wznowieniowa)

tańczą:
Piotr Chudzicki
Adriana Cygankiewicz
Kacper Lipiński
Anna Marek
Iwona Pasińska
Bartłomiej Raźnikiewicz
Daniel Stryjecki
Paulina Wycichowska

Dodaj komentarz