• 2006-02-28

I like Poland and Poland likes me

ilikeamerica3 marca 2006 r., o godz. 17.00 w toruńskiej galerii sztuki Wozownia zostanie otwarta wystawa Mateusza Fahrenholza zatytułowana: I like Poland and Poland likes me!

W maju 1974 Joseph Beuys (1921-1986), niemiecki artysta, twórca idei “rzeźby społecznej” oraz  zapowiadającej sztukę konceptualną “vehicle art”, członek międzynarodowego ruchu Fluxus, twórca obiektów, instalacji, rzeźb  i rysunków wykonał spektakularną akcję I like America and America likes Me w René Block Gallery w Nowym Jorku (na fotografii). Przeciwny wojnie w Wietnamie Beuys spędził 7 dni w  zamkniętym pokoju wyposażony w filcowy koc,  latarkę, laskę, codziennie dostarczany egzemplarz Wall Street Journal.  Jedynym jego towarzyszem był żywy kojot – ważny symbol w mitologii Indiańskiej a tym samym symbol kontynentu, który w wyniku ekspansji ‘wschodniej kultury’ utracił swoją pierwotną tożsamość.  Akcja była zarówno próbą refleksji nad historią a tym samym nad związkiem pomiędzy Stanami Zjednoczonymi Ameryki i Europą, jak i  próbą przełożenia ideologii w ideę wolności, która to leżała u podstaw jego sztuki.

Mateusz Fahrenholz – mieszkający od kilku lat w Polsce artysta jest wnikliwym obserwatorem i “kolekcjonerem” wydarzeń i zjawisk. Jego sztuka to ciągła polemika i krytyka kulturowego i politycznego establishmentu, ustalonych kanonów, nadrzędnej roli instytucji i sztuki. Fahrenholz jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych ( Gray’s School of Art) w Aberdeen (Szkocja). Jego prace było prezentowane w Galerii Sztuki Wozownia podczas wystawy  Albatross. Sztuka współczesna ze Szkocji (2003), której był również kuratorem.

W wystawie I like Poland and Poland likes me przygotowanej w ramach Projektu Wozownia – Laboratorium Sztuki artysta wykorzystał elementy, których w roku 1974 użył Joseph Beuys. Inspiracją do stworzenia wystawy był jednak zapamiętany fragment z wypowiedzi menadżera sieci sklepów Ikea, który sentencję ‘I like Poland and Poland likes me’ wygłosił w jednym z publicznych wystąpień. Historyczna akcja Beuysa i pompatyczna wypowiedź szefa komercyjnej firmy zestawione ze sobą stwarzają nowy sens odnosząc się jednak do polskiej rzeczywistości, realiów i kondycji naszego kraju. Projekt łączy ze sobą konceptualną ideę ‘wolności’ zawartą w elementach skopiowanych z akcji Beuysa ze współczesnymi elementami należącymi do obszaru naszej codzienności reprezentowanej przez nowoczesny mebel i codziennie nowy egzemplarz Gazety Wyborczej.

Mateusz Fahrenholz
Artysta, wykładowca, kurator i koordynator wystaw. Zajmuje się grafiką, tworzy obiekty. Jego sztuka ma charakter konceptualny, tworzona jest w kontekście kulturowych, społecznych i politycznych wydarzeń i zjawisk.

Fot.:
I like America and America likes,  Joseph Beuys

Dodaj komentarz