Angielskie niezależne teledyski muzyczne

antenna24 i 25 marca 2006 r. w warszawskim KINO.LAB odbędzie się przegląd angielskich niezależnych teledysków muzycznych z Antenna UK.

Teledyski muzyczne, w znanej przez nas formie, powstały wraz z MTV w 1981. Od tego czasu obserwować można było stały wzrost znaczenia i zasięgu różnorakich telewizyjnych stacji muzycznych. Mimo to, twórcy teledysków nadal nie są traktowani poważnie, a biorąc pod uwagę poziom wielu wideoklipów, ten brak zaufania może być uzasadniony.

W Wielkiej Brytanii istnieje prężny undergroundowy ruch, działający na zupełnie innych zasadach. Zwykle teledyski niezależne nie mają takiej widowni na jaką zasługują. Niezależnie od ich jakości artystycznej, przegrywają z wideoklipami promowanymi przez wielkie wytwórnie. Te, często wybitne, teledyski stają się najczęściej dodatkami do CD artystów, lub do wydawanych na DVD kompilacji niezależnych wytwórni. Teledyski bardziej znanych zespołów dotrą przynajmniej do fanów, ale na fanach się skończy. Zespoły młode i nieznane wiedzą, że ich klipy najprawdopodobniej pozostaną niezauważone, ku rozczarowaniu słabo opłacanych artystów i reżyserów. Aby przeciwdziałać temu schematowi i walczyć o uznanie dla twórców powstała Antenna.

Antenna jest odbywającym się co dwa miesiące londyńskim przeglądem niezależnych teledysków muzycznych. Od dwu i pół roku pokazy cieszą się niesłabnącą popularnością i stały się jedną z ważniejszych form  prezentacji dokonań ludzi z całego świata. W 2004 roku, na prośbę British Council, powstała specjalna, „eksportowa” wersja „Antenny” poświęcona wyłącznie twórcom brytyjskim.

Dzięki obfitości niezależnych wydawców i kreatywnie działających zespołów muzycznych, Wielka Brytania zawsze stanowiła ośrodek niezależnego przemysłu muzycznego. Chociaż Ameryka jest ojczyzną obracającego milionami przemysłu produkującego teledyski, to angielscy twórcy, na przekór brakom i ograniczeniom, prezentują prawdziwą kreatywność. Efektem ich pracy są nowatorskie, eksperymentalne utwory, które wpływają na inne gałęzie sztuki.

Często pomysły wykorzystane w wideoklipach prowadzą do powstania większych filmów. Wielu znanych reżyserów zaczynało swą filmową karierę od teledysków. Można tu wymienić takich twórców jak Garth Jennings („Autostopem przez galaktykę”, 2005) czy Jonathan Glazer („Sexy Beast”, 2000).

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii produkcja teledysków przestała już być całkowicie zależne od MTV.  Małe, niezależne wydawnictwa – dające swoim reżyserom większą wolność – mogą robić więcej teledysków. Antenna daje szansę sprawdzenia jaka jest jakość niezależnych produkcji.

Przegląd zorganizowany przy współpracy z British Council w ramach projektu SoundBites: New Music from Britain.

24. 03, piątek, godz. 19.00 – Antenna UK – najciekawsze teledyski z Wielkiej Brytanii
25. 03, sobota, godz. 19.00- Antenna UK

Dodaj komentarz