• 2006-02-27

Objawienia w Drewnie

objawienia_w_drewnieDo 4 kwietnia 2006 r. w Muzeum Rzeźby Współczesnej – Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku można oglądać wystawę retrospektywną Jana de Weryhy-Wysoczańskiego pt. Objawienia w Drewnie – Orońsko 2006.

Praca centralna i największa położona na planie krzyża, składająca się z dwóch tysięcy kawałków drewna brzozowego, zajmuje powierzchnię przeszło dziewięćdziesięciu metrów kwadratowych. Powierzchnia wystawiennicza Muzeum z jej ośmiusetmetrową halą pomieściła ekspozycje ponad trzydziestu monumentalnych objektów.

Kuratorzy: Leszek Golec, dr Jan Stanisław Wojciechowski, Koordynator ze strony CRP: Jarosław Pajek Do wystawy ukazal się katalog z tekstem rozmowy Mariusza Knorowskiego z artysta.

objawienia_w_drewnie2[...] Wystawa "Objawienia w drewnie" zainauguruje tegoroczny sezon wystawienniczy w Orońsku.
Weryha-Wysoczański to jeden z najciekawszych współczesnych artystów tworzących w drewnie. Z przyciętych, odpowiednio wcześniej ukształtowanych fragmentów Wysoczański buduje większe, bardzo różnorodne konstrukcje. W jego rękach drewno zamienia się – w zależności od potrzeb, koncepcji dzieła – albo w tworzywo emanujące siłą, twardością albo urzekające swoją lekkością. [...] (Renata Metzger, Drewniany Świat, Gazeta Wyborcza Radom, 20-26/1 2006, fragment artykułu)

[…] Coraz częściej mamy okazję obcować z Twoją sztuką po wielu latach nieobecności w kraju; przypomnijmy: inwokacją była skromna prezentacja jednego obiektu w Galerii Kaplica w Orońsku w 2004 r., następnie wystawa Drewno – archiwum w Galerii Patio WSHE w Łodzi, monumentalna wystawa Epifanie natury w późno-nowoczesnym świecie w Galerii Szyb Wilson w Katowicach w roku ubiegłym i obecnie w Muzeum Rzeźby Współczesnej w CRP; a w międzyczasie dobre recenzje, rezonans w mediach, przypomnienie o sobie i spotkania z nowym środowiskiem artystycznym oraz nową grupą odbiorców. Taka sekwencja o czymś świadczy i być może nie jest to dzieło przypadku, że wytworzyła się wokół Twojej osoby szczególna, sprzyjająca aura, wzbudzająca zaciekawienie – nie często spotykany dziś fenomen w reakcji na sztukę współczesną. [...] (Mariusz Knorowski, wstęp do katalogu: Objawienia w drewnie – Orońsko 2006)

Jan de Weryha-Wysoczański ur. w Gdańsku w 1950 r. W latach 1971-1976 studia w PWSSP w Gdańsku w pracowni prof. Alfreda Wiśniewskiego i prof. Adama Smolany. Od 1981 mieszka i pracuje w Hamburgu. Na zlecenie Bund der Polen In Deutschland e.V. zaprojektował i zrealizował pomnik dla Muzeum – Miejsca Pamięci byłego obozu koncentracyjnego w Neuengamme k. Hamburga (1999 r.) ku czci Polaków deportowanych tam po upadku Powstania Warszawskiego w 1944 r.

Dodaj komentarz