• 2006-02-26

„Zawieście Czerwone Latarnie”

zawiescie_czerwone_latarnie23 marca 2006 r. na DVD ukaże się film, okrzyknięty filmowym majsterszykiem pt. „Zawieście Czerwone Latarnie” Zhanga Yimou -  legendarnego chińskiego reżysera, twórcy  "Hero", "Domu latających sztyletów". Film „Zawieście Czerwone Latarnie” był nominowany do Oscara oraz otrzymał Srebrnego Lwa na MFF w Wenecjji. Obraz był pokazywany na całym świecie, z wyjątkiem Chin, gdzie cenzorzy nie dopuścili filmu do powszechnej dystrybucji.

Akcja filmu dzieje się w Chinach, na poczatku lat 20.  Po śmierci ojca, dziewiętnastoletnia Song Lian zmuszona jest poślubić Chen Zuoqiana – głowę wpływowej rodziny. Pięćdziesięcioletni Chen ma już trzy żony, każda z nich mieszka w oddzielnym domu na terenie wielkiego zamku. Żony zaciekle ze sobą konkurują, ponieważ zainteresowanie ich męża daje władzę, status i przywileje. Każdej nocy Chen decyduje, którą żonę odwiedzi, a wtedy przed jej domem zapalana jest czerwona latarnia. Żony gotowe są na wszystko, by latarnia zapłonęła przed ich drzwiami. Jednak czasem sprawy mogą wymknąć się spod kontroli…

W roli głównej zagrała Gong Li, ulubiona aktorka Yimou, mistrzyni kreowania postaci zgnębionych kobiet, które emanują erotyzmem i wileką, wewnętrzną siłą.  Udział w filmie "Zawieście czerwone latarnie"  przyniósł  jej ogromną popularność oraz stał się poczatkiem długiego związku z Yimou, z którym łączyła ją wielka, filmowa pasja. Bez zmysłowej, promiennej urody Gong Li historie Zhanga Yimou nie przyciągnęłyby do kin nawet połowy widzów. Magazyn "People" umieścił ją na liście 50 najpiękniejszych ludzi świata.

Dodaj komentarz